KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Obzory NH: Obzory: Pavel Bělobrádek: Charismatická díky věcnosti
Zpět

NH: Obzory: Pavel Bělobrádek: Charismatická díky věcnosti

Přidáno 29. 3. 2021
Co bude znamenat odchod Angely Merkelové ze scény?

Německá „klidná síla“ se v roce 2018, po 18 letech ve funkci, rozhodla neobhajovat post předsedkyně CDU. Po 15 letech na kancléřství oznámila, že po letošních volbách z politiky odejde. Co to pro křesťanské demokraty znamená?
Poprvé jsem viděl Angelu Merkelovou v prosinci 2011 na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) v Marseille. Osobně jsem se s ní setkal v září 2013, kdy v Německu vrcholila pro CDU velmi úspěšná kampaň do Spolkového sněmu a u nás se o několik týdnů později KDU-ČSL vrátila do Sněmovny. Jeli jsme se vyfotit s kancléřkou, abychom mohli její popularitu využít v našem předvolebním boji. Byla velmi ochotná, vstřícná a zajímala se, kdy u nás přesně volby budou. I když v Německu bylo do voleb pár dnů, našla si čas a působila velmi uvolněně a přátelsky. Je to velké umění a charisma, které každý opravdu nemá.
 
Autorita pro evropské lidovce
Dalších pět let jsem ji pravidelně potkával na setkáních lídrů EPP před Evropskou radou, kde byli zastoupeni nejvýše postavení zástupci lidových stran z jednotlivých zemí Evropy a vrcholní představitelé v EU. Premiéři, prezidenti, členové vlád, opoziční lídři, ale i předseda Evropské komise, Evropského parlamentu, Evropské rady, vrchní vyjednávač brexitu a předsednictvo EPP. Naslouchat debatám evropských politických špiček ve zlomových situacích (anexe Krymu, uprchlická krize, brexit) bylo velkou školou. Ne vše bylo idylické. Sestava jmen Merkelová, Juncker, Orbán, Berlusconi, Sarkozy, Tusk či Kurz napovídají, že se názory často lišily. Zajímavá byla i její návštěva v Česku, kterou jsem s ní absolvoval téměř celou. Angela Merkelová byla nepsanou lídryní EPP, ačkoli formálně byla v její struktuře zástupkyní CDU a SRN. Její postavení bylo mimořádné. Ignorovala se kvůli ní pravidla pro sjezdová vystoupení – byla vždy závěrečným a hlavním řečníkem, nespornou hlavní hvězdou, ačkoli správně měla vystupovat v bloku s ostatními premiéry. Když jsem se zeptal, jestli je císařovna nebo proč pro ni neplatí pravidla, organizátoři se jen culili.
 
Věcná, bez teatrálních gest
Ne vždy jsem se s ní shodoval, vůči jejím názorům jsem se musel někdy i ohradit. Každopádně Angela Merkelová je dámou, která bude Německu, Evropské unii i světové politice chybět. Jen málokdo umí ve třech větách popsat problém, shrnout možnosti a navrhnout řešení. Jen málokdo má charisma být úspěšný díky věcnosti a bez teatrálních gest. Když jsme mluvili s lidmi z jejího okolí, říkali, že programově není mezi CDU a ostatními demokratickými stranami zásadní rozdíl. Vítězný faktor je Angela. A také že jejím hlavním úkolem není být kancléřkou, ale udržet sedm frakcí uvnitř CDU pohromadě. Nebude snadné ji nahradit. Sami to známe z příběhu Josefa Luxe. Nezbývá než si přát, aby to CDU zvládla co nejlépe. Je to důležité pro Německo, ale i pro celou EU, včetně Česka.

Autor je poslanec Parlamentu ČR, v letech 2010–2019 předseda KDU-ČSL, 2014–2017 vicepremiér vlády B. Sobotky pro vědu, výzkum a inovace.
 
kategorie Nový hlas