KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Obzory NH: Obzory: Lubomír Mlčoch - Společné dobro je víc než osobní prospěch
Zpět

NH: Obzory: Lubomír Mlčoch - Společné dobro je víc než osobní prospěch

Přidáno 24. 9. 2021
Odkaz poslance Františka Noska je stále živý

Prvorepublikový lidovecký politik František Nosek (1886–1935), patnáct let poslanec a přes tři roky ministr pošt a vnitra, je širší veřejnosti téměř neznámý. Jako k bratru z Třetího řádu sv. Františka se k němu hlásí společenství u Svaté Anežky na pražském Spořilově.
 
Inspirující František z Assisi

Letos si františkáni připomínají 800 let od Františkovy První řehole. Papež František dává svými encyklikami Laudato si´(o péči o náš společný domov, tj. o naši planetu) a Fratelli tutti (o univerzálním bratrství, jež spojuje v lásce Boha Otce přes 7 miliard lidí) najevo, že odkaz sv. Františka z Assisi je stále aktuální. František Nosek zatím do více než pětistovky oficiálně svatořečených františkánů nepatří, ale hrstka nás přesvědčených neochvějně věří, že tam jednou patřit bude. Každoročně dáváme tuto víru najevo tím, že kolem data jeho úmrtí putujeme k jeho hrobu do Poříčí nad Sázavou a do kostela sv. Havla u řeky, kde se koná mše svatá. Pokračujeme v tradici jeho spolupracovníků, přátel a žáků, kteří tam začali putovat hned po jeho smrti. Byli tu s námi mnozí vzácní kněží, biskupové, včetně papežského nuncia kardinála Coppy, sekulárního františkána. Giovanni Coppa nám silně připomínal ojedinělý odkaz tohoto politika pro naši dobu. Vždyť komu dalšímu se po dlouhých 86 let vzdává podobná úcta?
 
Stát je tu pro společné dobro

Co bylo na poslanci Noskovi vlastně zvláštního? Zbožných politiků byly za ta desetiletí i u nás desítky, spíše stovky, mezi nimi odborníci v právních, ekonomických i sociálních disciplinách. Měli krásné a uspořádané vlastní rodiny, svůj poslanecký mandát a vládní posty se snažili vykonávat řádně. Mnozí byli skvělí řečníci. Pokud se při politické angažovanosti věnovali i vlastnímu podnikání, dbali na obecné, tedy společné dobro více než na svůj prospěch. Snažili se o pravdomluvnost. Platí totiž moudrost, že kdo lže, také krade. Kandidáti svatořečení se od běžných křesťanů až tak moc neodlišují. Snad jen v tom, že to, co se my hříšní snažíme dělat, jak umíme, oni dovádějí do hrdinských ctností. František Nosek v závěru života mladým věřícím, kteří uvažovali o vstupu na politické kolbiště, kladl na srdce vysoký nárok: už jen pomyšlení na to, jak své postavení využít k osobnímu prospěchu, je třeba zahnat jako úkladný záměr proti základům státu. Protože stát je tu jen pro naše společné dobro. Pouze to opravňuje jeho existenci.
Ekonom Luděk Rychetník, autor knihy Svobodný řád, našel po emigraci svůj druhý domov v staré dobré Anglii, kolébce demokracie. Po zklamání z brexitu došel k názoru, že člověk jako František Nosek by v dnešním světě neměl šanci být zvolen poslancem, natož se dostat do vrchních pater politiky. Přítel Rychetník to řekl ve slabé chvilce. Věřme, že ještě není tak zle. Že by František Nosek byl zvolen i tento podzim. Svatí totiž věří i proti vší naději.

Autor je ekonom, profesor a bývalý děkan Fakulty sociálních věd UK.
 
kategorie Nový hlas