KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Nový hlas Obzory NH: Obzory: KLIDNÁ SÍLA, KTERÁ SE NEBOJÍ BUDOUCNOSTI!
Zpět

NH: Obzory: KLIDNÁ SÍLA, KTERÁ SE NEBOJÍ BUDOUCNOSTI!

Přidáno 3. 6. 2019
Milé a vážené sestry, vážení a milí bratři, dámy a pánové,

je pro mne ctí, stát zde dnes před Vámi, reprezentanty křesťanskodemokratické strany, strany v tom pravém smyslu lidové. Strany, která je jedním z pilířů české a československé demokratické politiky již 100 let. Znáte mě. Chci být Vaším předsedou – a jakým jiným než výborným? Navštívil jsem v posledních měsících všechny naše kraje. Mluvil jsem s mnohými z vás a už to mě nesmírně obohatilo. Vím, čím naše strana žije, a jsem si jist,  že má  společnosti co nabídnout.
 
Nemalujme si věci na růžovo
Nejsme zde ale proto, abychom si malovali skutečnost na růžovo. Naše strana nevzkvétá! Jako kdyby povstala a zase si lehla. Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu našich poslanců, několik senátorů a téměř 350 mandátů v komunálních volbách. V aktuálních volebních průzkumech bojujeme o parlamentní přežití. Jak se nám to stalo?
 
„Takto se nechová KLIDNÁ SÍLA!“
Za prvé, vzbudili jsme vysoká očekávání, která jsme nenaplnili. Řada věcí se podařila, ale staly se i chyby. Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k  jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy. To není vizitka hodnotové strany. Ale nevymlouvejme se, že za naši nedůvěryhodnost mohou bývalí koaliční partneři. Místo zásadového postoje k EET jsme jeden den ráno řekli rozhodné NE, abychom téhož dne v poledne slavnostně ohlásili rozhodné ANO. Několik měsíců před volbami  jsme ohlásili koalici se Starosty, abychom z ní za pár týdnů zase vycouvali. Takto se nechová KLIDNÁ SÍLA!
 
Aby nám volič zase rozuměl
Druhým důvodem je, že nám volič nerozumí. Rodina je noblesní hodnota, ale politicky ji dnes zachraňuje kdekdo. Musíme přejít od obecné podpory rodiny ke konkrétním  krokům v jednotlivých oblastech – kvalitní vzdělání jako investice do dětí, důstojná práce a po ní zasloužený důchod pro muže i ženy, péče o půdu a krajinu, kterou předáme našim dětem. Náš volič musí vědět, že KLIDNOU SILOU hájíme jeho zájem, že jsme jeho zástupci a prosazujeme věci dobré pro něj, pro jeho RODINU, pro jeho PRÁCI i pro naši VLAST.
 
Kde nám stále rozumí, kde méně a kde vůbec
A třetí důvod je personální. Přestože bohatstvím naší strany jsou členové, nedokážeme voličům nabídnout více zajímavých tváří. Neumíme si uvnitř strany předávat zkušenosti, respektovat rady starších a na druhé straně dát prostor energii mládí. Přitom rozhodnutí odejít vyžaduje často více odvahy, než zůstat. Vážím si toho, že Pavel Bělobrádek dokázal se svým týmem téměř zázrak. Vrátil nás do sněmovny a stranu sjednotil. Na toto chci navázat. A neméně si vážím toho, že se nyní rozhodl poskytnout  naší straně možnost ukázat novou, neokoukanou tvář. Pavle, díky!
V řadě našich obcí a menších měst nám stále ještě lidé rozumí, v těch větších už méně a Česká republika jako celek nám přestává rozumět úplně.  V této situaci nám pomůže jediná věc – začít věci dělat skutečně jinak. Pochopit, že jsme se ocitli v době, která zcela změnila pojetí politiky. V době, které vládne populismus a demagogie, kde jsou peníze víc než respekt k Ústavě a právnímu státu.
 
Práce s lidmi – základ nové dynamiky
Potřebujeme novou dynamiku! Změna, kterou prosazuji, musí začít u lidí. Chápu, že v minulém volebním období mnohé zavalila práce ve vládě či parlamentu, ale k práci směrem dovnitř strany se musíme vrátit. Proto obnovím tradici místopředsedy přímo odpovědného za permanentní komunikaci s jednotlivými regiony. Chci také sestavit tým úspěšných komunálních politiků, poradní sbor předsednictva, kteří budou své zkušenosti předávat napříč stranou.
Příští rok nás čekají krajské volby. Již teď by měl mít každý kraj svého kandidáta na hejtmana. Stejně tak každý kraj i okres si musí vychovávat své kandidáty na poslance, senátory i primátory a starosty. Chci se v tomto spolehnout na naši širokou členskou základnu a zároveň chci stranu otevřít tak, jako to udělal Josef Lux. Chci v našich řadách nového Petra Pitharta nebo Zuzanu Roithovou, kteří byli křesťanskými demokraty, i když ještě neměli stranickou legitimaci. Dám prostor mladým. Mladí lidovci i mladí křesťanští demokraté musí být zásobárnou budoucích lídrů KDU-ČSL. Je také nezbytné vybudovat odborné expertní týmy, které budou schopné rychle reagovat na aktuální politická témata. Předsednictvo strany musí fungovat jako skutečný tým, nikoliv jako parta sólistů.  Zlepšení v jednom kraji je nám k ničemu, když jako celek neuspějeme. Jako předseda přijmu odpovědnost za celou stranu, za výsledky všech našich kandidátů.
 
KDU-ČSL novou integrující silou
V poslední době často slyšíme, že bychom se měli spojit s tím nebo oním. Já ale chci udělat pravý opak! Chci udělat z KDU-ČSL novou, integrující sílu a  všechny, kterým není lhostejná skutečná konzervativní středopravicová politika pozvat k návratu z vandru domů. Zvu všechny, pro které je demokracie sice nedokonalý, ale stále nejlepší způsob řízení státu. Zvu všechny, kteří nediskutují o tom, zda patříme do Evropy. Zvu všechny, kteří za slovem křesťanská slyší slova jako velkorysost, kultura a vzdělání, svoboda a odpovědnost, radost a důstojnost lidského života od početí až po přirozenou smrt. Toto jsou hodnoty, za kterými stojím i já a podávám ruku všem, kteří měli pocit, že mimo politiku či dokonce v jiných stranách mohli tyto hodnoty hájit lépe a důsledněji.
 
Chci silné a sebevědomé Česko
Tak jako chci silnou a sebevědomou KDU-ČSL, tak chci silnou a sebevědomou Českou republiku. Nebudu dále tolerovat nepřátelské nastavení společnosti a státu vůči rodinám. Jak je možné, že příjem na člena rodiny prudce klesá s rostoucím počtem dětí? Toto budu chtít změnit. Chci, aby pracující rodiče viděli a na každém kroku pociťovali, že stát jejich práci a náklady při výchově dětí oceňuje a pomáhá jim. Česká republika nutně potřebuje silnou střední třídu. Solidarita pro mě není socialismus. Proto přece podporujeme daňovou progresi u fyzických osob, a to nejen podle výdělku, ale i podle počtu vychovávaných dětí. Podívejte se do našeho programu. Toto jsou přece naše klíčová témata.
 
Rodina, děti, vzdělání
Proto musí být naším cílem řídit v příští vládě  ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako ministerstvo školství. Ano, chci vzdělanou a perspektivní mladou generaci. Vzdělávání se musí stát investicí nikoli jen nákladem rozpočtu. Opravdu věříme, že se na pedagogické fakulty hlásí elita národa? Tak by to ale mělo být! Přál bych si, aby povolání učitele bylo první volbou, jako je tomu v Dánsku. Vraťme prestiž a ocenění učitelskému povolání, soustřeďme se na reformu vzdělávání pedagogů. A neopomíjejme řemesla a učňovské školství. Ano, vím, že to bude  stát peníze. Ale pokud nepochopíme, že plat učitelů je investice, skončíme na úrovni Bangladéše. Proto říkám:  nejlepším vánočním dárkem pro naše děti nejsou obědy zdarma, ale zvýšení platů jejich učitelů.
Máme povinnost otevírat prostor našim dětem, aby našly ten svůj jedinečný talent a dokázaly jej uplatnit. Podporovat a financovat vědu, kreativitu a řemeslnou zručnost. Kdo jiný by měl podporovat vzdělávání? Kdo jiný by měl být schopen se podívat za horizont jednoho volebního období než strana se stoletou pamětí? Zapomeňme na to, že jenom Piráti mají patent na moderní Českou republiku. Není to pravda. My to umíme také! Naše ekonomika má být založená na technologiích a inovacích a na podpoře drobných a středních podnikatelů. Musíme chytit druhý dech v digitalizaci a razantně zrychlit v budování síťové infrastruktury. Naše země musí být bezpečným domovem. Stejnou výzvou pro nás zůstává reakce na změnu klimatu a péče o trvale udržitelný rozvoj  a svěřené přírodní bohatství.
 
Nechci Česko v exekuci!
A ještě jednu vizi mám. Nechci Česko v exekuci! Chci děti bez dluhů.  800 000 občanů v exekuci je strašidelné číslo. Je to obrovský problém a jeho řešením není jen další snížení odměny exekutorů a advokátů. Chci zahájit diskusi o dluhové amnestii, aby byly odpuštěny nepřiměřené úroky, penále a náklady vymáhání u dluhů z doby divokých, šmejdy podporovaných dluhových pastí.
 
Klidná síla se nebojí budoucnosti!
Sestry a bratři, dámy a pánové, říká se, že úspěšná sestava se nemění. Upřímně, můžeme naši situaci dnes označit skutečně za úspěšnou? Já nabízím změnu, skutečnou novou energii. Jsem připraven stát v čele KDU-ČSL. Mým největším úkolem bude, pokud získám Vaši důvěru, najít, pozvat, podpořit a spojit ty, kteří sdílí naše hodnoty.  Chci zformovat KLIDNOU SÍLU, která se nebojí budoucnosti. KLIDNOU SÍLU, jejíž bohatství je v lidech, KLIDNOU SÍLU, která je předvídatelná a stálá ve svých postojích. Vím, že máme na víc! Chci být předsedou takové KDU-ČSL, která bude sebevědomá, silná a úspěšná. Neběžíme sprint, bude to maratón, ale já jsem připraven tento závod běžet a nepochybuji o tom, že společně budeme úspěšní! Zdař Bůh!
kategorie Nový hlas