KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Podcasty Šéf všech českých turistů Jiří Homolka: Staráme se o značené trasy delší, než je obvod rovníku
Zpět

Šéf všech českých turistů Jiří Homolka: Staráme se o značené trasy delší, než je obvod rovníku

Přidáno 3. 11. 2023
Hostem našeho lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu byl tentokrát středoškolský profesor matematiky a fyziky, lidovec a především předseda Klubu českých turistů Jiří Homolka. Klub českých turistů si letos připomíná 135 let od svého založení a je tak druhým nejstarším českým spolkem po Sokolu. Aktuálně má 30 000 členů, což z něj činní jeden z nejpočetnějších spolků v ČR. Bavili jsme se o tom, jakou roli hrál v českém národním hnutí, o jeho současné činnosti, ale i fenoménu turistiky jako takové, její prospěšnosti pro ducha i tělo, o krásných a ještě ne třeba tak objevených trasách v tuzemsku i v zahraničí. Věnovali jsme se také fenoménu jednotného systému českých turistických značek, který je světovým unikátem, radostech i strastech s budováním a obnovováním turistických tras a značek. Tzv. značkaři Klubu českých turistů se aktuálně starají o neuvěřitelných 44 000 km značených tras pro pěší (delší vzdálenost, než je obvod rovníku!) a dalších 40 000 km cyklotras.
 
Zabrousili jsme také do politiky, diskutovali o lidoveckých hodnotách, zásadní roli rodiny jak v turismu, tak v životě.

Nevyhnuli jsme se ani problémům, kteří někteří nevstřícní vlastníci dokážou udělat, i o snaze prosadit nový zákon o ochraně turistických značek: „Nový zákon o ochraně turistických značek by měl posílit právo občana na průchodnost krajinou, která si myslím, že by měla být zachována“.

Klub českých turistů ročně organizuje na 8 000 nejrůznějších akcí, nejznámějším je pochod Praha-Prčice, kterého se letos zúčastnilo na 25 000 turistů, stará se i o síť turistických chat.
Jiří Homolka byl také zvolen do pléna Českého olympijského výboru, tak uvidíme, zda se turismus někdy v budoucnu nedostane třeba až na olympiádu. Úzká spolupráce pojí Klub i se sportovní organizací Orel i Sokolem, se kterými pořádají třeba akci Poslední puchýř.
-------------------------------------------------------
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu Hovory z Charitasu najdete na www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.
-------------------------------------------------------
  • Na turistice je krásné to, že formuje ducha i tělo. Dává nám i fyzickou kondici i poznání krásy přírody, těch kulturně historických památek, krásy vlasti…Turisté se dožívají vyššího aktivního věku. Turistika je pro všechny věkové kategorie, může ji dělat každý, každý dle svého tempa“.
  • Co by měly být lidovecké hodnoty? Je to hodně podobné, jako v Klubu českých turistů. Měl by to být takový rozumný konzervatismus, typický pro ten západoevropský styl, postavený na tradičních hodnotách, ale ne nijak dryáčnicky, ne nijak ortodoxně, nelpět na některých věcech, které čas oponou trhnul a ta společnost se někam vyvinula. Nebazírovat na věcech, které se ve společnosti už překonaly, i když se nám to třeba nelíbí, respektovat to.“
  • Hrozně se mně líbí politika té zdravé rodiny. Rodina je základ státu a i u nás v turistice je rodina základem. Starat se o všechny věkové kategorie, na rodiče s dětmi, na seniory. A myslím že to lidová strana dělá docela dobře. Jen někdy, možná zbytečně otevíráme témata, která jsou okrajová, která nám škodí.“
  • Naše vláda to nemyslí špatně. Ale neumí to jednoduše vysvětlit lidem, co chce udělat a co bude výsledek. Politicky funguje koalice docela dobře. Ale problém je ekonomický, lidé se bojí, vláda by je měla uklidnit jasným prohlášením, vysvětlením, co chtějí a jak toho chtějí dosáhnout, a že se lidé nemusí bát. A to tady chybí, hlavně se pořád něco mění, což lidi vede k velké nejistotě.“
  • Stará moudrá psychologická poučka říká, že nejlépe přesvědčuje ten, kdo vůbec nepřesvědčuje.”