Hostem prvního dílu lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu v roce 2024 byla Marie Jílková, výrazná poslankyně, místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL a předsedkyně parlamentní komise pro rodinu a rovné příležitosti. Natáčeli jsme 16.1. 2024.
O čem všem jsme diskutovali? O tom, v jaké kondici je česká rodina, proč v posledním období rozvodovost v Česku klesá a snižuje se výrazně i porodnost? Jak velká míra péče o domácnost leží na bedrech českých žen a proč je důležité podporovat aktivní otcovství a vůbec bourání bariér v naší společnosti? Aby se ženy mohly také věnovat veřejné sféře, nejen domácí, třeba politice. Protože jak Marie Jílková s nadsázkou říká, „To, co nás ženy z politiky trochu diskvalifikuje, je, že nemáme doma manželku :-). Spousta věcí pak zůstává na nás.“ Probrali jsme i téma manželství stejnopohlavních párů.
Zabrousili jsme také do soukromí, věnovali se tématu dojíždění vlakem z Brna do Prahy a rovněž krásám Brna a jeho výhodách vůči Praze. Marie Jílková si přitom velmi pochvaluje svůj koncept poslanecké kavárny. Každé pondělí od 16:00 do 17:00 ji tak najdete v kavárně Podnebí v ulici Údolní (pod Špilberkem), kde si zřídila poslaneckou kancelář a v rámci poslaneckých dní ji tam může kdokoliv navštívit a probrat s ní své radosti i strasti.
Nevyhnuli jsme se ani diskusi o „aféře večírek“, krizové situaci ve straně a odpovědnosti za stabilitu vlády. Probrali jsme, proč se straně momentálně nedaří, jak z toho ven a jakou cestou by se KDU-ČSL měla dále vydat, včetně řešení dilematu pokračovat v projektu SPOLU ano nebo ne.
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu najdete na
www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.
-------------------------------------------
„Správná sociální politika je mixem tří základních věcí. Daňového zatížení, služeb pro rodiče, tedy jestli ve chvíli, kdy chtějí rodiče pracovat, tak jestli mají o jejich děti jak mít postaráno, a třetí složkou jsou dávky. Mix těchto tří věcí potom určuje, do jaké míry je rodinná politika úspěšná. Ještě je důležitá věc, aby se rodiče odvážili mít děti, a to je atmosféra ve společnosti a toho, jak jsou děti vnímané…Třeba v jižní Evropě nejsou děti a maminky s dětmi vyčleňovány na okraj. Toto se ještě musíme naučit, pochopení toho, aby děti byly přijímány běžnou součástí společnosti, včetně věcí, které děti běžně dělají, jako že křičí v restauraci, běhají v tramvaji, protože je jim tam teplo atd.“
„
Já neformuju za sebou žádné křídlo. Snažím se být tak autentická jak můžu v tom co dělám….Se mnou se hodně lidí zevnitř KDU-ČSL identifikuje. Dává mi to sílu a energii pro to ty myšlenky, o kterých si myslím, že je dobré aby KDU-ČSL akcentovala, tak prodávat dále. Měla jsem možnost se hodně pohybovat v zahraničí. A ty ideje, které reprezentuji, nejsou vnímané jako nic zvláštního na západ od nás…Já to považuji za zdravý prozápadní směr, kudy by se KDU-ČSL měla ubírat, aby byla i atraktivní pro lidi, kteří nás třeba běžně nevolí, ale třeba to zvažují.“
„Pokud chceme, aby bylo v politice více žen, a já to chci, protože pokud má být politika demokratická, to znamená že musí reprezentovat širokou škálu lidí, kteří žijí ve společnosti, a pokud bude učena jen pro ty, kteří si to mohou zařídit nebo jsou disponovaní k tomu, třeba žijí v Praze, nebo mají odrostlé dětí, tak z toho vypadne jeden segment společnosti, který je hrozně důležitý. Nepřicházíme jen o talenty, ale i jinou perspektivu vnímání světa. Musíme usilovat o to, aby byla politika opravdu demokratická.“
„Pro mě je typickým žádoucím voličem KDU-ČSL skaut, který nemusí chodit do kostela, ale ten skautingu dává ty hodnoty, které my jako lidovci ctíme, poctivost, vztah k vlasti, snaha pečovat o komunitu. Jsou to ti lidé, kteří jsou motory vesnic, hasiči, maminky, které něco pořádají atd. Nemusí tam být jasná vazba na náboženství, na církev. To jsou přesně lidi, které máme oslovovat. Moje obava je, že dokud budeme mluvit stejným jazykem, kterým nyní mluvíme, tak pro tyto lidi moc atraktivní nebudeme.“
„
Politická scéna, která byla poměrně fragmentovaná, bude směřovat k tomu, aby se pólovala, aby se slučovala a SPOLU to nabízí. Je to logický vývoj.“
Co jsou ty lidovecké hodnoty: „
Pro mě ty dvě hlavní věci, které nám lidovcům jsou uvěřitelné, jsou rodinná politika a zelená témata. Hájíme věci, které přesahují jednotlivý lidský život.“
K aféře večírek:
„Je to hrubý přešlap. Nečekáte od politika křesťansko-demokratické strany, která se zaštiťuje hodnotami, že nebude mít cit pro takto vážnou věc. A pak se ještě zaplete do výmluv a polopravd, které ukazují, že se vytáčel… Tahle ztráta kreditu je myslím velmi těžká…Je to kombinace přešlapu a to, že jsme lidovci, co z toho dělá velkou kauzu.“
„
Brno je úplně skvělý, které snoubí v sobě atmosféru vesnice a města. Má mnohem uvolněnější atmosféru než v Praze, kde jsem také nějakou dobu žila. Je to ideální místo, všechno je dostupné, výborná infrastruktura a dobře dostupná nádherná příroda. Je to místo, kde se fakt moc dobře žije. V Praze jsem vždy cítila takový neuroticismus, v Brně toto nezažívám.“