Hostem posledního letošního dílu lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu byl Václav Pláteník, náměstek ministra zdravotnictví, mladý manažer, právník, politik a v neposlední řadě i lidovec.
Diskutovali jsme o nedávných protestech českých lékařů i dalších zdravotníků a řešení stávky, proč je dobře, že k těm protestům došlo, v čem odboráři jednání o řešení stávky komplikovali. Bavili jsme se také o rozdílech mezi mladými lékaři a “zasloužilými” odborářskými bafuňáři, o absurdním požadavku České lékařské komory na zavedení výsluh pro lékaře, jak je i pro lékaře a zdravotníky obecně důležité téma slaďování rodinného a pracovního života a co pro to Ministerstvo zdravotnictví hodlá udělat.
Podle Václava Pláteníka nejde do českého zdravotnictví peněz málo, ale je třeba zlepšit efektivitu a distribuci. České zdravotnictví má před sebou 3 zásadní výzvy – kromě zlepšení efektivity, dané příliš hustou sítí poskytovatelů zdravotní péče, je to i zlepšení životního stylu obyvatel a digitalizace, kde nyní díky chystané změny legislativy čeká výrazný pokrok dopředu. Co zavedení tolik diskutovaných nadstandardů ve zdravotnických službách? A do jaké míry by měl hrát objem naší peněženky na kvalitu poskytovaných zdravotnických služeb.
Nevynechali jsme ani lidoveckou politiku, zmínili jsme základní křesťansko-demokratické hodnoty, které je třeba v každodenní politice prosazovat a aplikovat - společné dobro, důstojnost člověka, subsidiarita, solidarita.
Ve volbách do voleb do Evropského parlamentu kandiduje jako lidovecká pětka. Jeho prioritami jsou „lidé, příroda a Evropa.“ O čem podle Václava Pláteníka hlavně budou tyto volby a proč je rád, že do těchto voleb jdeme jako koalice SPOLU?
A jak vzpomíná na dobu kampaně voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017, kdy fungoval v roli volebního manažera KDU-ČSL. Jaké to je být nelékařem mezi lékaři? A co popřál posluchačům do nového roku 2024? Poslechněte si podcast Hovory z Charitasu s Václavem Pláteníkem.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu najdete na
www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“
Peněz ve zdravotnictví není málo, 500 miliard Kč ročně, je to na úrovní západní Evropy, ale bavíme se o té distribuci a efektivitě.”
“
České zdravotnictví má před sebou tři zásadní výzvy. První je efektivita. Jak za ty prostředky, co máme, toho dostat více. Umíme perfektně poskytovat služby draze, máme velmi hustou síť poskytovatelů ambulantní a akutní lůžkové péče….
Druhá věc je ta primární péče, ta souvisí s prevencí – u nás se prostě nežije moc zdravě. Poslední roky našich životů jsme velmi emocí a čerpáme hodě moc zdravotní péče a souvisí to s životním stylem, zdravotní gramotností a tím, jak ke svému životu a zdraví přistupujeme…
Třetí věc, kterou bych zdůraznil, je digitalizace. Soustředíme se a přípravu legislativy v této oblasti. Bude to největší změna za minimálně posledních 10 let – elektronizace dokumentů zdravotních dat. Příští rok bude spuštěna zdravotní karta každého pojištěnce, vznikne elektronická žádanka a pak budou sdílena zdravotní data mezi všemi poskytovateli zdravotní péče. Díky tomuto budeme v této oblasti nejdále za posledních 30 let.“
„
Já jsem určitě pro daň na alkohol, na cukr, nicméně je hodně složité se na tom shodnout v rámci současné koalice.“
„
Poskytujeme světové zdravotnictví za socialistických podmínek. Co se týče úrovně medicíny, tak tam jsme na špici. V řadě oborů se tam rovnáme i s těmi nejlepšími. Co se týká efektivity, struktury a efektivity nákladů, tam jsme zase blíže spíše některým východním státům. Čeká nás cesta racionalizace. Výsledkem musí být, že ta péče zůstane dostupná a zachovaná pro všechny, kteří ji budou potřebovat, ale budou muset třeba popojet o město dál.“
„
Nemyslím, že problém KDU-ČSL je v komunikaci. Musíme se více bavit o obsahu. Jestli ta naše nabídka je relevantní pro dost lidí, jestli to co avizujeme skutečně doručíme a jestli to občané vědí. Troufnu si tvrdit, že v tom máme největší rezervy….Jako křesťanští demokraté máme obrovskou výhodu, že máme vlastní principy, hodnoty. To není obecná věc, jsou to konkrétní věci, společné dobro, důstojnost člověka, subsidiarita, solidarita. V každé oblasti, kterou řešíme, se můžeme ptát my jako křesťanští demokraté sami sebe, jaká je ta cesta, která maximalizuje společné dobro. Podle toho bychom se měli rozhodovat. Tím se odlišujeme. Pokud je to jen o kompromisech, tak to pro voliče taková přidaná hodnota není. Ty křesťansko-demokratické hodnoty a principy aplikujeme nyní v politice spíše zřídka.“
„
Ve volbách do Evropského parlamentu se budeme bavit hlavně o tom, jestli vůbec tu Evropskou unii tak jak ji známe chceme, jestli věříme, že nám ta spolupráce pomáhá nebo nepomáhá, a nebo jestli dáme prostor lidem, kteří věří, že by bylo lepší, kdyby ten spolek nefungoval nebo kdyby to byla jen volné sdružení spolu obchodujících států. V tomto smyslu jsem rád, že koalice SPOLU je, protože byť to jsou rozdílné strany, tak jsou to strany, které Evropu jednoznačně chtějí a chtějí, aby fungovala.“