KDU.breadcrumbs.homeAktuality Lidovecká média Podcasty Lidovecký starosta Jan Brožek: Životní prostředí si půjčujeme od našich dětí a vnuků
Zpět

Lidovecký starosta Jan Brožek: Životní prostředí si půjčujeme od našich dětí a vnuků

Přidáno 17. 5. 2024
Hostem dalšího dílu lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu byl tentokrát starosta města Černovice Jan Brožek. Tento nový předseda odborné komise KDU-ČSL pro životní prostředí je chlap jako hora, který ve své obci 4 x po sobě vyhrál volby s uskupením nazvaném „Hasiči pro Černovicko“.
 
V našem velmi „energeticky výživném“ rozhovoru jsme si povídali o radostech i strastech jeho města na Pelhřimovsku, jak se klimatická změna projevuje na Vysočině a o nezbytnosti ochrany životního prostředí a Green Dealu. Diskutovali jsme o tom, proč se v politice charakterizuje jako „naivní idealista“ a „politik sebevrah“. Probrali jsme i naši stranu, její silné stránky a budoucnost. A nevynechali jsme ani soukromí Jana Brožka  - jak se dostal k hasičům, jaké zásahy měl nejraději a při jakých příležitostech se se svými třemi dcerami baví o veřejném dění.
 
Já si myslím, že člověk by se měl vždycky snažit, aby ten svět byl lepší. Jsem takový naivní idealista…,“ naráží Jan Brožek na to, že lidé chtějí mnohdy výsledky okamžitě hned, kdežto starosta jako uvážlivý hospodář musí přemýšlet v dlouhodobějším časovém horizontu.  
 
Černovice například řeší rozvoj možností bydlení. Město rekonstruuje bývalou mateřskou školu a dělá z ní bytovku s 15 byty v majetku města. Zajímavé je, že tam bude mít i velké stometrové byty, kde mohou žít také větší rodiny s dětmi.
Černovice naopak trápí problém bezpečnosti, kdy několik málo pobertů dokáže znepříjemnit život celému okolí, ale problém začíná být i úbytek podzemní vody. Jak říká Jan Brožek: „Vnímám postupující klimatickou změnu jako věc, před kterou nesmíme strkat hlavu do písku…Ono by nás to dohnalo. My na Černovicku jsme už měli období, kdy nám v některých vesnicích voda vůbec netekla. Ale ne jedno odpoledne, ale třeba 14 dní nebo tři týdny…Zkuste si někdo v tomto žít … Měli bychom mít ambici, abychom nežili jako v Africe…“
 
Kromě starostování Černovic je Jan Brožek i předsedou odpadářské společnosti SOMPO, vlastněné dobrovolným svazem 117 obcí na Pelhřimovsku. Díky SOMPU si dokážou tyto obce řešit odpady prakticky od A do Z – vlastní svozové linky, mají třídící linku, vlastní skládku.
 
Své zkušenosti ze svého města a regionu nyní bude moci Jan Brožek využít ještě více i na celostátní úrovni. Po Petru Hladíkovi totiž nově převzal vedení odborné komise KDU-ČSL pro životní prostředí. Chce přitom co nejvíce rozvinout spolupráci lidoveckých odborníků na životní prostředí a na zemědělství. A jak k tomu říká: „Ochrana životního prostředí je výsostně lidovecké téma. Protože my si to životní prostředí půjčujeme od našich dětí a vnuků….Měli bychom těm našim dětem vrátit životní prostředí v co nejlepším stavu.. Tím, že jsem starostou už takovou dobu, tak na tom mám realističtější a praktičtější náhled. Není to tak vzhůru zpátky na stromy, ale celé je to to tom, že nějakým způsobem využíváme přírodní zdroje… Můj pocit je, že někdy si už z přírody bereme až moc a mohlo by se nám to ošklivě vrátit. Takže bych se rád vracel k racionálnějšímu pojetí. Nenasytnost naší společnost nám může do budoucna přinést velké problémy.“
 
A šetřit přírodu a nežít na úkor našich dětí a vnuků se Jan Brožek snaží i ve své obci. Zaměstnanci Černovic jezdí ve dvou elektroautech a on sám si před časem pořídil na střechu svého domu fotovoltaickou elektrárnu. „Vidím to, že mně klesla spotřeba  třeba o polovinu.-..Mám spočítánu návratnost, která se pohybuje kolem 8 nebo 9 let.  Neznám nikoho, kdo si pořídil fotovoltaickou elektrárnu a říkal, že to byla špatná investice.“
Upozorňuje přitom, že Evropa dnes nemá prakticky žádné vlastní zdroje  - ale máme dost slunce, větru či (v některých oblastech) vody. Právě obnovitelné zdroje energie ale můžeme velmi dobře využít, jsou rychle vybudovatelné, jsou levné, a v masivním pohledu i dost spolehlivé.“
 
Lidovce Jan Brožek pořád považuje za dobrou a atraktivní stranu, pro mladé, ale i pro staré. Mezigenerační sounáležitost je pořád zásadní hodnotou. „Jsem lidovec, protože mně přijde, že naše strana stojí pevně na nohou. Přijde mě, že naše strana hájí správné strany, naše strana není jen o penězích, ale jsou tam i ty hodnoty, jako je rodina nebo odpovědnost vůči životnímu prostředí.“
 
Lidoveckou politiku bychom podle něj měli do budoucna stavět na zodpovědnosti, pracovitosti, na přesahu přes jedno funkční období. „Mně se velmi líbí práce všech našich tří ministrů. Myslím si, že odvádí velmi dobrou práci…. Já si z lidovci spojuji pracovitost…A ta práce je vidět.-… Za námi stojí reálné hmatatelné výsledky v tom, co se pro tuto zemi děje….Mě naše preference tolik netíží v tom, že bych se bytostně bál, že vypadneme ze Sněmovny...Tak vypadneme, a co? Přece nepřestaneme dělat svoji lidoveckou politiku…Já jsem totiž takový politik sebevrah, mě totiž moc nezajímá, co si lidé myslí, pokud jdu za cílem, který považuji za správný…  “
 
Ještě jedna dnes už ne tak obvyklá věc charakterizuje Jana Brožka. Pravidelně si kupuje tištěné noviny – k nám do podcastu s jedněmi také přišel. Podle něj je to úleva číst tisk, není to tak rychlé a je vůbec velký fanda tištěných médií.
 
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu najdete na www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.