Hostem dalšího dílu lidoveckého podcastu Hovory z Charitasu byl František Talíř, 1. náměstek jihočeského hejtmana a lidovecká dvojka v blížících se volbách do Evropského parlamentu.
Vyprávěli jsme si o tom, v čem tato mladá lidovecká naděje pomohla zlepšit život obyvatel jižních Čech, jaké hodnoty považuje v životě i v politice za důležité, co nám dala a co nám vzala Evropská unie za uplynulých 20 let členství, jak se spolupracuje v koalici SPOLU a proč by ji měli lidé volit, jak běží volební kampaň i o tom, co by měla naše strana zlepšit.
A proč by měli voliči volit koalici SPOLU ve volbách do evropského parlamentu? „
Jsme ti, kteří mohou vyhrát…Když jdeme spolu, jděme spolu pořádně. Jsme jednoznačně proevropská a konstruktivní kandidátka…Jsme jediní konzervativní,“ zdůrazňuje František Talíř.
Netají se s tím, že původně preferoval jít do voleb samostatně jako KDU-ČSL. „
Jsem demokrat, takže když většina rozhodne, že jdeme SPOLU, tak jdeme spolu a už bojuji za celek SPOLU a už to nerozporuji….Jsme křesťanští demokraté, dvacet let tady říkáme více Evropy, klidně kriticky, ale z podstaty tu Evropu tvoříme, protože na začátku integračního procesu stáli křesťanští demokraté, nebyl jsem si tedy jist, jestli dokážeme poskládat program, pod který se všichni budeme schopni poskládat. Ale dokázali jsme to. Úkolem nás lidovců je být autentickými křesťanskými demokraty na kandidátce SPOLU a spolu tomu celku pomoci k vítězství….Nazývám to spolujízda. To znamená jsme v jednom autě, auto jede jedním směrem, jede do Evropy a během té cesty máme čas si povídat o těch různých názorech… My se respektujeme, máme různé pohledy, ale stavíme na tom celku, který nás spojuje.“
Pokud mu voliči dají důvěru, tak v Evropském parlamentu se František chce věnovat třem prioritám: zemědělství a životnímu prostředí, podpoře Ukrajiny a postupné integraci do evropských struktur a pak také boji s dezinformacemi. V Evropském parlamentu by chtěl mj. prosadit jednotnou legislativu pro rodinné farmy v rámci EU.
Co se týká přijetí společné měny, říká František Talíř, že „včera bylo pozdě“, je to podle něj přešlapování na místě a strkání hlavy do písku, ekonomika reálně přechází na hospodaření v eurech. „
Jsem přesvědčený o tom, že by přijetí eura mělo nejen ekonomické benefity, ale i geopolitické, že bychom konečně přešli z druhých houslí k prvním houslím v rámci unie a eurozóny, protože bychom konečně rozhodovali a nebyli jen na náslechu…“
Průběh volební kampaně si pochvaluje. Dosud absolvoval 61 volebních besed ve všech krajích a do voleb jich ještě 10 stihne. Organizoval i pochod z Havlíčkova Brodu do Čihoště, který byl spojen s prosbou za mír v Evropě s prosbou o to, aby volby dopadly, jak mají, za překonání rozporů ve společnosti. Kdo chce Františka v kampani podpořit a přidat se k jeho skvělému týmu a komunitě více než 200 dobrovolníků, nechť se podívá a hlásí přes jeho web
https://frantisektalir.cz/
Za více než 3,5 roku svého působení ve vedení Jihočeského kraje se František Talíř může pochlubit mnohým. Podařilo se vytvořit 17 nových zvlášť chráněných území. V rámci regionálního rozvoje a cestovního ruchu zmiňuje i prorodinný projekt Svatby na jihu, který láká lidi k tomu, aby se brali zrovna v jižních Čechách. Díky tomu stoupají čísla nejen svateb, ale i počty návštěvníků a pobytů, což přináší prosperitu celému kraji.
Nevynechali jsme ani naši stranu a její ne zcela dobrou aktuální kondici. I jeho to trápí, protože, jak František Talíř říká: „ „
KDU-ČSL je strana, kterou jsme si kdysi po zvažování vybral a plánuju ji zůstat věrný ať se bude dít co se bude dít.“
Navrhuje přitom tento recept: „
Měli bychom být více srozumitelnější v tom soustředit se třeba na 2 hlavní témata, která jsou s námi uvěřitelná a ty dokázat komunikovat. K nim mít vytvořen jasný program na místní, krajské, parlamentní i na té evropské úrovni. Nemůžeme řešit obal, jak se to bude jmenovat nebo jakou to bude mít barvu. To je obal, obal je také důležitý, ale nejdříve je důležitý ten obsah. Protože jestli se nám stane, že obalem bychom zaujali a lidí sáhnou po tom dárku a zjistí, že tam nic není, tak to zklamání bude o to větší.“
Zásadními tématy pro KDU-ČSL jsou podle Františka Talíře dvě – výrazně zlepšit dostupnost bydlení a pak racionální ochrana životního prostředí. Navrhuje mj. vynaložit třeba 15 miliard Kč ročně ze státního rozpočtu, z něj ať se financuje výstavba několika tisíc obecních bytů ročně, pak začne klesat i ta tržní cena v okolí. Jeho silným tématem je ochrana životního prostředí. „
To, že klimatická změna probíhá, to prostě vidíme….Podíváme se na jižní Moravu na to sucho. Podíváme se k nám na vesnici, kde byla vždy voda ve studánkách a najednou ty studánky vyschly. Vidíme, že ta příroda se mění a je potřeba se adaptovat…. abychom tu vůbec mohli žít….Něco to stojí, a proto je třeba i racionalizovat některé cíle Green Deal, abychom pořád dbali na konkurenceschopnost, ale i na sociální smír, aby udržitelný způsob života nebyl luxus pro bohaté, ale aby to byl standard pro všechny lidi.“
To, zda bude František Talíř kandidovat na říjnovém celostátním sjezdu do vedení strany, závisí na výsledcích voleb do Evropského parlamentu. Pokud bude zvolený, tak je to na místě, protože bude mít mandát, na místopředsedu. Na předsedu kandidovat nebude. Vše má podle něj svou chvíli. „
Nejde řídit stranu z Bruselu. Jiří Pospíšil to zkoušel, dopadlo to tragicky. Europoslanec nemá dostatek času na vedení politické strany.“
S Marianem v krytu
„
Co se týká pokračování či nepokračování Mariana Jurečky jako předsedy, je důležité, abychom si to vše vyříkali na domácí půdě, na tom sjezdu. On sám zvažuje nyní, zda bude či nebude pokračovat. Mimochodem, nás teď s Marianem velmi sblížila zkušenost z Ukrajiny. Když jsem byl v Kyjevě, tak tam byl shodou okolností s ministry, byl nálet zrovna když jsme se tam potkali. Tak jsme byli spolu v krytu a společně jsme si o všech věcech si povídali. Za mě ideální stav na tom sjezdu, ať je tam 5 kandidátů na předsedu, ať je tam 5 různých vizí, ať je to demokratický souboj, ať vyhraje ten nejlepší a ostatní ať to prostě respektují.“
V rozhovoru jsme si povídali také o důležitosti vytrvalosti v politice, jeho návštěvách ve válkou zkoušené Ukrajině a zda to Ukrajina i Evropa zvládnou, o potřebě návratu ke určité podobě vojenské odvodové povinnosti, o tom, co Česku dalo a co vzalo 20 let členství v EU.
Probrali jsme také jeho oblíbenou hudbu, smysl poutnictví nebo jeho vlastní svatbu.
A co František Talíř vzkázal na konci povídání všem posluchačům? Poslechněte si tento díl.
Podcast Hovory z Charitasu moderuje Petr Kopáček. Všechny díly podcastu najdete na
www.kdu.cz/podcasty, Spotify a dalších podcastových platformách.