KDU.breadcrumbs.homeAktuality Lidovecká média Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Zvyšujeme příspěvek na péči
Zpět

NH: Téma čísla: Zvyšujeme příspěvek na péči

Přidáno 15. 4. 2024
Pomáháme těm, kdo pečují o blízké doma
Je péče o blízké, kteří se bez ní neobejdou, záležitostí jen rodiny? Nebo naopak výhradně věcí státu? Nejspíš ani jedno. Na tuto věc není možné hledět černobíle a vyhroceně. Podle věrohodných odhadů v naší zemi pečuje o někoho blízkého 800 000 lidí – asi 15 % ekonomicky aktivních osob.
Mnozí blízcí jsou na naši péči závislí. Stát tuto závislost na druhých dělí do 4 kategorií: závislost lehká (1. stupeň), středně těžká (2. stupeň), těžká (3. stupeň) a úplná (4. stupeň). Lidé s těžkou (3.) či úplnou závislostí (4.) by patřili do nemocnice, ale faktem je, že někteří zůstávají doma a pečují o ně jejich blízcí. Často proto, že nemají jinou možnost. Tito blízcí, takzvaní neformální pečující, nahrazují stát, který si právě kvůli náročné a drahé péči platíme.
Je velmi dobře, že vicepremiér Marian Jurečka (se skupinou koaličních poslanců) přichází s výrazným navýšením příspěvku na péči. A to zvláště u 4. stupně a zejména u domácích pečujících, kteří o své blízké pečují v přirozeném prostředí.
Nejdůležitější změna proběhne od začátku července 2024 právě u 4. stupně, do něhož patří ti, kteří pečují neustále. Jde o tzv. IV+ stupeň. V Česku je těchto lidí asi 2000. Jen těch, kdo leží doma na plicní ventilaci, je 800. Marian Jurečka pro tyto lidi prosadil zvýšení příspěvku na péči z 19 200 na 27 000 Kč. Přitom pokud leží pacient na plicní ventilaci v nemocnici, zaplatí za to zdravotní pojišťovna 200 000 Kč.
Rozdíl mezi 27 000 a 200 000 Kč je zjevný. Dvacet sedm není luxus. Mělo by to být mnohem víc. To, co Marian Jurečka v naší vládě prosadil, je ale zcela jistě krok správným směrem, který si zaslouží velké uznání.
Pavel Mareš
 
Dosavadní práce KDU-ČSL na MPSV
/ Začali jsme s digitalizací resortu. V aplikaci JENDA nyní plně online zažádáte o příspěvek na bydlení, o přídavek na dítě a rodičák. Na ePortálu ČSSZ lze online požádat o důchod.
/ Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2024 zvýšil z 300 na 350 000 Kč.
/ Příspěvek 5000 Kč na dítě pomohl při energetické krizi rodičům.
/ Zavedli jsme slevu na sociálním pojistném u zkrácených úvazků pro rodiče malých dětí, seniory, studenty, pečující atd.
/ Dali jsme 7 miliard Kč na podporu zakládání dětských skupin.
/ Prodloužili jsme platnost náhradního výživného o dva roky.
/ Zavedli jsme jasné podmínky pro práci na „home office“ se zvláštními výhodami pro rodiče.
/ Čtyřikrát byl navýšen přídavek na dítě.
/ Zvýšili jsme příspěvek na mobilitu z 550 na 900 Kč měsíčně. Pobírá ho cca 260 000 lidí.
/ Zvýšili jsme maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny ze 400 na 500 000 Kč.
 
Plány KDU-ČSL v sociální oblasti v roce 2024
Lidovecký tým na MPSV odvádí skvělou práci. Ministr Marian Jurečka, jeho náměstkyně Šárka Jelínková a vrchní ředitelka Zdislava Odstrčilová patří ke klíčovým osobám. Jaké jsou jejich plány na tento rok?
/ Reformujeme dávkový systém. Efektivnější pomoc pro ty, kdo ji opravdu potřebují.
/ Prosadíme důchodovou reformu, kterou jsme představili v květnu minulého roku. Stavíme na výrazné podpoře rodičovství.
/ Zrychlíme proces zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče.
/ Umožníme sousedské dětské hlídání pro více předškolní péče.