KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Výkaz práce Mariana Jurečky
Zpět

NH: Téma čísla: Výkaz práce Mariana Jurečky

Přidáno 15. 8. 2022

Co se za půl roku vládnutí podařilo Marianu Jurečkovi? Zvyšují se důchody, životní i existenční minimum. Mimořádná okamžitá pomoc vzrostla na 69 300 Kč. Rodinám s nižšími než průměrnými příjmy přijde 5000 Kč na každé dítě. My zde chceme ale popsat nové přístupy: konkrétní sociální a prorodinné kroky, více digitalizace, méně byrokracie.

Zkrácené úvazky
Zaměstnavatelé budou odvádět nižší sociální pojistné, a to u rodičů dětí do 10 let, lidí starších 55 let, těch, kdo pečují o dospělé závislé na péči od 2. stupně výš, i těch, kdo se rekvalifikovali. Přibudou tak desetitisíce částečných úvazků. Zvláště ženy budou moci sladit rodinný život se svou profesí.
Příspěvek na bydlení jednodušeji!
Dnes využívá příspěvek na bydlení velmi málo lidí. Hlavně kvůli byrokracii s tím spojené. Od července 2022 o něj není nutné žádat každý rok. Náklady na bydlení a příjmy domácností se budou dokládat 1x za půl roku, a ne čtvrtletně. Doklady bude možné nahrát elektronicky.
Slevy pro invalidní důchodce
Od 1. 7. 2022 se změnila pravidla pro cestování invalidů 3. stupně. Ve vlacích 2. třídy a v linkové autobusové dopravě si budou kupovat jízdenky s 50% slevou. Podmínkou bude QR kód od ČSSZ. Pomůže to desítkám tisíc lidí. „Roky to nešlo, minulá vláda na to rezignovala. A teď to jde,“ komentuje Jurečka.
13 000 Kč pro rodiče s nízkými příjmy
Rodiče můžou pružněji čerpat rodičovský příspěvek. Nejvyšší možné čerpání se zvyšuje z 10 000 na 13 000 Kč měsíčně. Výši i délku vyplácení rodičovského příspěvku si můžou rodiny měnit každé 3 měsíce podle aktuální potřeby.
Dětské skupiny
MPSV vedené Marianem Jurečkou podporuje vytváření nových kapacit dětských skupin. Z částky 400 milionů Kč vznikne díky národním i evropským zdrojům až 2800 míst pro děti. Průměrná skupina s 12 místy může získat i 1,5 mil. Kč.
Příbuzní pěstouni
Stát znovu začal zahrnovat sociální a zdravotní pojištění do odměny pro tzv. nezprostředkované pěstouny – prarodiče a jiné příbuzné a blízké. Minulá vláda na ně zapomněla a z důchodového systému je vyřadila. Napraveno!
Kurzy češtiny pro Ukrajince
Ministerstva práce a školství se dohodla na zjednodušení podmínek pro organizace, jež pořádají kurzy češtiny pro uprchlíky z Ukrajiny. Znalost jazyka je pro Ukrajince důležitá, mají-li si najít zaměstnání odpovídající jejich vzdělání a kvalifikaci. Vyplatí se to nám i jim.

kategorie Nový hlas