KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Férové důchody pro dnešní i budoucí seniory
Zpět

NH: Téma čísla: Férové důchody pro dnešní i budoucí seniory

Přidáno 20. 7. 2023
Důchody pro všechny generace
 
„Kdybych měl důchodovou reformu shrnout jednou větou, je to skutečnost, že zajistíme důchody pro všechny generace. Reforma oceňuje práci našich rodičů i prarodičů, kteří si zaslouží dnešní důchody. Stejně tak oceňuje i výchovu další generace, protože bez dětí není možná žádná dobrá budoucnost. Všichni – a hlavně mladí – navíc teď vědí, s čím můžou počítat. Sami už se rozhodnou, jak se na stáří připravit. Důchodová reforma je především o soužití všech generací, které musí fungovat v rodinách i v celé společnosti. Svůj díl odpovědnosti za společnou budoucnost máme všichni. Pustili jsme se do obrovského úkolu, na který neměly předchozí vlády odvahu. Jsem si jist tím, že se tato lidovecká odvaha vyplatí naší zemi, občanům i KDU-ČSL. Je to odpovědné s ohledem na budoucnost nás všech.“
Marian Jurečkapředseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí
 
Devět přínosů důchodové reformy
 
1/ Důchody porostou i dál
Důchodci mají dnes nejvyšší důchody v historii. A porostou jim dál: o celou inflaci a o 1/3 nárůstu průměrné mzdy, tak jako dřív. Za 10 let bude důchod kolem 30 000 Kč.
 
2/ Dnešní senioři se nemusí bát
Dnešních důchodců se reforma nedotkne. Podporujeme aktivní život seniorů. Můžou pobírat důchod a zároveň pracovat na snížený úvazek.
 
3/ Výchovné zvedá důchody trvale
Lidovecké výchovné 500 Kč měsíčně za 1 vychované dítě je oceněním rodičů (hlavně žen) za péči o děti. Je to náprava jejich nízkých důchodů.
 
4/ Ženy si polepší
Ženy si v důchodu polepší: díky rodičovskému vyměřovacímu základu během mateřské a rodičovské i díky společnému vyměřovacímu základu manželů.
 
5/ Péče o blízké se bude počítat do důchodu
Doba péče o babičku a dědečka či jiného blízkého se bude díky rodičovskému vyměřovacímu základu počítat do důchodu. Dobré řešení pro „sendvičové“ rodiny!
 
6/ Předčasné důchody, když to má logiku
Do předčasného důchodu bude možné jít i nadále. Ocení to ti, kdo začali pracovat v brzkém věku, a lidé z náročných profesí.
 
7/ Vyšší minimální důchod
Minimální důchod se zvedne na 20 % průměrné mzdy. Senioři, kteří pobírali minimum kvůli nízkým odvodům, si tak polepší. Nikoho nenecháme padnout.
 
8/ Nekašleme na mladé, kteří na sebe nekašlou
O základní potřeby k životu se i v budoucnu postará důchod od státu. Životní komfort zvýší pravidelné spoření a jiné investice.
 
9/ Jistý věk odchodu do důchodu
a) Konkrétní věk odchodu do důchodu určí na základě průměrné doby dožití každoročně Český statistický úřad a meziročně se nebude prudce měnit.
b) Každý se v 50 letech dozví, kdy půjde do důchodu – a to se pro něj nezmění.