KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Diskuse o budoucnosti KDU-ČSL
Zpět

NH: Téma čísla: Diskuse o budoucnosti KDU-ČSL

Přidáno 10. 6. 2022
Bartošek: Víra, vůle a vize dokáže zázraky

Zdechovský: Neusínejme na vavřínech

 

Bartošek: Víra, vůle a vize dokáže zázraky
Na sjezdu v Ostravě jsem se pokusil nastínit, co udělat pro úspěch našeho lidoveckého hnutí. Ano, hnutí – protože za součást našeho světa nepovažuji jen členy, ale i příznivce a voliče KDU-ČSL.
 
Sebevědomá vize s pokorou
Vystupujme s jistotou, která není arogancí. Neseme dědictví více než stoleté strany. Mnozí lidovci nasazovali životy pro naši vlast. Máme na co navazovat, na čem trvat a co prosazovat. Jsem příznivcem koalice SPOLU, ale ve vládě je třeba sebevědomě prosazovat lidoveckou politiku. Nesmíme se rozpustit jako kostka cukru.
Mějme strategickou vizi a cíle na 5–10 let. Kdo jsme, co můžeme dát naší zemi a proč nás mají lidi volit? Co je naší prioritou kromě rodiny a zelených témat? Jaké vidíme hlavní zahraničně-bezpečnostní výzvy? Svolejme proto v roce 2023 programovou konferenci, na níž si ujasníme programové priority. Priority vycházející z našich hodnot a zároveň reagující na poptávku. Brát v potaz musíme všechny skupiny. I naše nevoliče, lidi marginalizované, zanedbané regiony atd.
 
Buďme otevřenou stranou
Existuje dilema: Máme zůstat stranou s mnoha členy, i když v tomto množství nebudou všichni aktivní? Nebo se proměníme v pružnější stranu volební? Jsem pro první cestu. Vnitřně bohatá strana je stabilnější, nezlomí ji jen tak nějaká krize. I pasivnější členové mají smysl. Jsou našimi ambasadory v rodinách, práci, sousedství.
Buďme otevření. Zvěme na kandidátky mladé i nečleny, kteří sdílejí náš žebříček hodnot. Zajímavé osobnosti, které k nám časem vstoupí. Vyvarujme se kumulace funkcí, jež brání občerstvování strany. Otevřenost znamená inekonfesnost. Ti, kdo s námi sdílejí konzervativní hodnoty, nemusí mít víru, ale uznávají smysl Desatera. Každý z nás má silné i slabé stránky. Pracujme aktivně s tím, co je v nás lepší. Eliminujme naše slabé stránky a neopakujme chyby.
 
Lepší komunikace dovnitř i navenek
Dobře fungující vnitřní komunikace je základem úspěchu. Kde je náš skrytý potenciál? Co nás brzdí? Začátkem roku jsme zahájili strategii vnitřního oživení KDU-ČSL, s důrazem na 4 skupiny: příznivce, ženy, seniory a komunální politiky. Systematicky je podporujeme a motivujeme. Cítíme potenciál pro posílení KDU-ČSL v západních a severních Čechách. Silná Morava je skvělá, ale i v dosud slabších krajích posilujme pozice a hledejme lokální lídry.
Buďme aktivní na sociálních sítích, kam se přesouvá těžiště veřejné komunikace. Naše prezentace nebyla nikdy one man show. Pomůže nám mediální profilace ministrů i členů předsednictva, dělba rolí, včetně role „zlého muže“. Budeme-li na sobě tvrdě pracovat, úspěch se dříve či později dostaví. Víra, vůle a vize dokáže zázraky.

-------------------------------------------------------

Zdechovský: Neusínejme na vavřínech
Marian Jurečka právem zůstává v čele naší strany. Získali jsme rekordní počet poslanců – i díky pracovitosti našich členů, sympatizantů a dobrovolníků. Fenomenální úspěch se ale nemusí opakovat. V průzkumech se pravidelně ocitáme na 5% hranici. Někteří se úspěchem nechávají ukolébat...
 
Šance i hrozby
Co nás čeká na podzim? V Senátu obhajujeme 7 míst. O křesla znovuusilují předsedkyně klubu Šárka Jelínková i místopředsedové Miluše Horská a Lumír Kantor. Těžké váhy, bez kterých bychom tu byli výrazně slabší. V komunálu máme 3200 zastupitelů. Jak napsal Ladislav Mrklas, starostové a zastupitelé malých a nejmenších měst a obcí jsou největším lidoveckým bohatstvím, výkladní skříní, která otevírá cestu k úspěchu ve vyšších politických patrech pro konkrétní členy i celou stranu.
Spojení ve SPOLU nám může pomoci. Dostaneme se na kandidátku ve městech a obcích, které pro nás jsou pasé. Je důležité zvýšit potenciál lidovců po celé republice. Poperme se o bývalé sociálnědemokratické voliče. Naším stylem ovšem není rozdávání všem, pomáhejme adresně.
 
Smysluplně pro rodiny a životní prostředí
Chceme-li stranu rozšířit, nemůže být naším voličem jen konzervativní katolík. Vidím kolem sebe zvyšující se zájem o naši politiku, jenž souvisí s tím, jaké rezorty jsme ve vládě obsadili. Reflektujeme klimatickou změnu. Přicházíme se smysluplnými návrhy na lepší životní prostředí – a to je atraktivní pro mladé. Škoda, že vázne komunikace na ministerstvu.
Jako prorodinná strana myslíme na všechny rodiče, kteří poslední dobou bojují s nepříznivou finanční situací. Covid, energetická krize, inflace, válka, to je výbušný mix. Rodinám musíme pomoci: efektivně, ne plošně jako Babiš. Jednorázových 5000 Kč je vzpruhou pro chudnoucí střední třídu, na tento krok ale musí navazovat další. Byli jsme a budeme pro rodiny – ovšem vždy se zodpovědností k budoucím generacím.
 
Silná značka
Marian Jurečka odvádí neuvěřitelnou práci. Je mediálně výrazný, ostatní poněkud zaostávají. Nemůže to stát jenom na něm! I naši ostatní ministři by měli začít v médiích nastolovat svá témata. Přinášejme návrhy, na něž bude opozice reagovat. Opozice nám nesmí diktovat témata!
Dlouhodobým cílem je silná značka lidovců. Chceme být moderní lidová strana, vycházející z myšlenek otců zakladatelů. Neslevujme z našich ideálů. Snažme se být ale stranou moderní, otevřenou a atraktivní pro širokou masu lidí.

kategorie Nový hlas