KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Téma čísla NH: Téma čísla: Bydlení pro 40 000 lidí ročně
Zpět

NH: Téma čísla: Bydlení pro 40 000 lidí ročně

Přidáno 24. 9. 2021

Prioritou KDU-ČSL je dostupné bydlení. Program koalice SPOLU jasně říká, co je třeba udělat pro obce, co pro jednotlivce a co pro investory, aby se zlepšila situace na trhu. Stát musí pomoci k bydlení hlavně mladým rodičům, seniorům a handicapovaným. Důležité je i sociální bydlení. SPOLU podporuje spolupráci veřejného a soukromého sektoru na zvýšení dostupnosti všech typů bydlení (vlastnické, nájemní, družstevní).
 

U vlastnického bydlení pro mladé rodiče se jako nejvhodnější jeví bezúročná státní půjčka. Bonusově chceme zvýhodnit rodiny za každé narozené dítě (za 1. dítě pár ušetří 200 tis., za 2. dítě 300 tis. a za 3. dítě 500 tis. Kč). Motivovat je třeba i výstavbu a poskytovatele bydlení, aby bylo kde bydlet a kde stavět. Významnou roli ve výstavbě nových bytů mají mít obce. Nástrojem, kterým mohou přispět k lepší dostupnosti bydlení a vymezit pro něj dané lokality, je územní plán. Primárně jde o brownfieldy: opuštěná a nevyužívaná místa, atraktivní pro investory. S brownfieldy ušetříme úrodnou půdu a zeleň v okolí měst. Nedostatek stavebních parcel je zřetelný v menších obcích. Ubývají obyvatelé, řemeslníci, kupní a pracovní síla a nakonec i děti ve školách. Z mnoha vesnic mizí kulturní a společenský život. Státní pozemky v blízkosti obcí chceme převést místním samosprávám, aby si obce mohly lépe plánovat svůj rozvoj. Na výstavbu bytů zejména pro seniory a handicapované by jim měl půjčit stát. Stavební řízení musí probíhat rychle a transparentně. Tomu pomůže digitalizace. V 21. století je třeba mít možnost vyřídit stavební povolení on-line a kontrolovat jeho průběh z domova. Obíhat mají dokumenty, ne lidé.

Důležitý je i přehled o obvyklé ceně nájemného, abychom věděli, kolik kde bydlení stojí. Mapa obvyklých cen chrání nájemníky a lichvářům brání v nasazování astronomických částek. Stát tak vydělá na nižších doplatcích na bydlení. Cestou je i snížená DPH při výstavbě nových bytů a rekonstrukcí a zkrácení odpisového období pro nové byty. Tak u nás konečně vznikne vrstva nájemního bydlení.

Pokud se těchto příležitostí chopíme, může v Česku vyrůst až 40 000 nových bytů ročně. 40 000 občanů, mladých rodičů či seniorů, může najít kvalitní a důstojný domov.

Petr Hladík
 
kategorie Nový hlas