KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: Stojíme na straně svobody, solidarity a křesťanské morálky
Zpět

NH: Slovo předsedy: Stojíme na straně svobody, solidarity a křesťanské morálky

Přidáno 29. 4. 2022

Vážené sestry, vážení bratři, milí přátelé KDU-ČSL,
 
původně jsem chtěl psát o prvních 100 dnech naší vlády, o opatřeních a programech, které zavádíme, abychom zkrotili zdražování, i o rekordním zvyšování důchodů. Chtěl jsem psát o investicích, které připravujeme v oblasti potravinové soběstačnosti, výstavby budov, obnovy lesů, nebo o podpoře pro dětské skupiny.
Agresivní a stále pokračující útok Ruska na Ukrajinu ale ze dne na den vše změnil. Rekapitulaci konkrétních vládních bodů nechám na jindy. Dovolte mi, abych se na tomto místě více věnoval tomu, co se týká samotné podstaty naší křesťanskodemokratické politiky.
Pomoc i pevný charakter
Na úvod chci nejprve moc poděkovat všem, kteří jakýmkoli způsobem pomáhají zvládnout migrační vlnu lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Nebylo a není to jednoduché, a to nejtěžší nás teprve čeká. Kumuluje se únava a vyčerpání nejen u všech, kteří utíkají, ale i u těch, co jim pomáhají. A my všichni se musíme připravit na to, že válečný konflikt s Ruskem nás bude provázet řadu měsíců, možná let, a následky války budeme pociťovat ještě dlouho poté, co konflikt skončí.
Čeká nás opravdu složité období, ve kterém bude zapotřebí využít nejen odbornost a pracovitost, ale především náš pevný charakter. A já si opravdu přeji, abychom jako lidovci v této obtížné zkoušce obstáli. Teď se musí naplno projevit podstata našeho křesťanskodemokratického programu, naše pevné hodnoty, lidský přístup a odvaha neustále a vytrvale pomáhat.
 
Řekněme NE nenávisti, závisti a xenofobii
Současně musíme společně odmítnout jakékoli náznaky šovinismu, nízkého nacionalismu, naprosto nemístné závisti či xenofobie. Nenávist ani závist se nesmí stát určujícím principem našeho chování. Nyní se všichni musíme postavit krátkozraké politice, která často nedokáže dohlédnout za horizonty dnešních dní. Musíme zamezit všem formám sobeckosti, které by mohly chtít začít směřovat pomoc pouze pro „naše“, a už ne pro „cizí“. Musíme také důrazně odmítnout politiku ústupků a pragmatismu vůči státům, které nerespektují lidská práva a brání svobodnému životu svých občanů.
 
V křesťanských základech je naše síla
Naše síla je v našich pevně ukotvených hodnotách a společném programu – a obojí vychází z jednoho základu, kterým je křesťanství. Pokud nyní selžeme jako politická strana, bude docházet i k selhávání naší křesťanské víry, takže nakonec budeme opět svádět zásadní boj o povahu naší společnosti i našeho státu. Nyní nesmíme selhat! Nesmíme se nechat zastrašit kritiky, řvouny a štváči všeho druhu. Naopak! Musíme zůstat pevně stát na straně lidské svobody, solidarity a křesťanské morálky.
 
Buďme svorní
Na prvním povolebním jednání Celostátní konference v říjnu 2021 bylo přijato usnesení, že KDU-ČSL má být sociálním svědomím nové vlády. Nyní nastal čas, abychom dostáli svému slovu a je na nás, abychom se stali křesťanským svědomím české politiky. O nic menšího totiž v příštích měsících a letech nepůjde.
Buďme svorní a nezvykejme si válčit, vyzval papež František ve svém loňském vánočním poselství Městu a světu. Tož buďme.
 
Zdař Bůh!
 
Váš Marian Jurečka
 
kategorie Nový hlas