KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: Soudržnost, pevné nervy a důvěra lidí
Zpět

NH: Slovo předsedy: Soudržnost, pevné nervy a důvěra lidí

Přidáno 15. 8. 2022

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka k činnosti vlády a k zářijovým volbám

Milí přátelé, čtenářky a čtenáři našeho Nového Hlasu,
„chceš-li Boha rozesmát, řekni mu své plány“! Vzpomněl jsem si na tento bonmot v letošním roce několikrát. Svět se nám mění před očima bez ohledu na naše přání. Ruská agrese na Ukrajině proměňuje evropskou bezpečnostní politiku. Zdražování energií i zboží, vyvolané válkou a proticovidovými opatřeními, mění ekonomickou realitu na celém světě. I u nás. Covid-19 nezmizel, očekává se další silná vlna na podzim a na začátku zimy. Zkrátka: jedna rána za druhou.
V takové chvíli jsou zapotřebí dvě vlastnosti. Pevné nervy a chladná hlava. A to je něco typicky lidoveckého. Na sociálních sítích se mi občas zdá, že se neválčí na Ukrajině, ale u nás. Že v zimě budou umrzat stovky lidí na ulicích, jak někdy za Bídníků.
Naše vláda mluví k lidem poctivě a otevřeně. Čekají nás těžší doby, než jsme si plánovali, ale když budeme soudržní a budeme se chovat racionálně a odpovědně, určitě to zvládneme. Postupujeme uvážlivě. Plníme zásobníky, dosáhli jsme jejich 80% naplnění. Zajistili jsme kapacity LNG terminálu v Nizozemsku, pokrývající asi třetinu roční spotřeby Česka. Ceny energií dopadají na všechny, proto jsme schválili sociální tarif na energie, který poskytne automaticky slevu na faktuře podle situace dané domácnosti až do výše několika desítek tisíc. Vyzýváme domácnosti, firmy i veřejné instituce, aby energiemi šetřili. O letních prázdninách je spotřeba plynu o 20 % nižší než dříve. Čím více plynu uspoříme nyní, tím více nám ho zbude na jarní měsíce. Uskromníme se, změníme své návyky, ale nehrozí nám, že v zimě umrzneme.
Stejně odpovědně a systematicky pracujeme na MPSV. Jsem rád, že se povedlo překopat systém, který roky nikdo nezměnil, a od 1. 7. 2022 funguje nový online příspěvek na bydlení. Potřebujete-li pomoc, nebojte se o něj požádat. Dnes je to v průměru 4000 Kč měsíčně a to už je cítit. Prosadili jsme 3,2 mld. na dofinancování sociálních služeb a vyplácíme jednorázový příspěvek 5000 Kč. Pomáháme občanům i firmám. Oproti předpokladům jde lidem navíc 166 miliard Kč (z toho 115 miliard letos). Nerezignovali jsme ovšem ani na rozpočtovou odpovědnost. Schodek novelizovaného státního rozpočtu na letošní rok 2022 je i tak o 50 miliard nižší, než jak ho připravila minulá vláda.
Bratři a sestry, milí přátelé,
blíží se zářijové senátní volby. Obhajujeme sedm míst. Je třeba mobilizovat síly a udržet silný senátní klub. Uvědomujeme si důležitost Senátu, a proto většina našich voličů k těmto volbám chodí. Bez souhlasu Senátu nejde měnit nejdůležitější principy našeho demokratického uspořádání, proto je důležité, aby v něm zasedali přesvědčení demokraté, zdůrazňuje Petr Pithart. A to naši kandidáti splňují.
V komunálních volbách obhajujeme nejsilnější pozici mezi tradičními stranami. Minule jsem Vám psal, že bez našich zastupitelů v obcích a městech není úspěšné budoucnosti KDU-ČSL. Vyzval jsem všechny, aby postavili lidoveckou kandidátku. Těm, kdo to udělali, srdečně děkuji. Druhý úkol je získat důvěru lidí a přesvědčit je, že lidovecký zastupitel je to ideální pro vás i vaše sousedy.
Podařilo se několik spojenectví. V Praze a Plzni kandidujeme v koalici SPOLU, v Brně v koalici s hnutím STAN. Každé poctivé a odpracované spojení může naši značku posílit. Vyhrňme si rukávy a dejme se do práce! Volební kampaň za nás nikdo jiný neudělá. Děkuji vám předem za vaše nasazení.
Přeji vám pokojné léto, a pokud v září kandidujete, úspěch ve volbách. Zdař Bůh!

kategorie Nový hlas