KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: Odpovědná politika není sprint, ale běh na dlouhou trať
Zpět

NH: Slovo předsedy: Odpovědná politika není sprint, ale běh na dlouhou trať

Přidáno 20. 7. 2023
Vážení přátelé, čtenáři Nového HLASu,
ať už se nacházíte kdekoliv, doufám, že Vám letní číslo Nového Hlasu přinese dostatečné množství inspirativních informací z našeho lidoveckého světa.
Nový ministr
Začnu změnou ve vládě. Zdeněk Nekula skončil k 30. červnu na ministerstvu zemědělství. Děkuji mu za práci, kterou na tomto tradičním lidoveckém resortu odvedl. Po intenzivní diskusi jsme se rozhodli, že jeho nástupcem bude člověk s politickou zkušeností a přirozenou autoritou. Ministrem se tak stane Marek Výborný, bývalý předseda strany a velmi schopný předseda poslaneckého klubu. Marek je odpovědný a pracovitý člověk s nezpochybnitelnou pověstí. Po mém soudu má všechny předpoklady k tomu, aby se stal úspěšným ministrem. I když jeho dosavadní zaměření bylo jiné, má v politice konkrétní výsledky a je schopný prosazovat dobré věci. Připomeňme známé Milostivé léto, které pomohlo z dluhové pasti už více než 61 000 dlužníkům. Těším se na spolupráci. Jsme teď ve vládě všichni i členy předsednictva, tak doufám, že nám to bude šlapat.
 
Hledáme poctivá řešení
Hlavními tématy tohoto čísla jsou důchodová reforma, konsolidační balíček a ideově programová debata v rámci KDU-ČSL. Příloha Obzory informuje o tom nejdůležitějším z interních dotazníků, konferencí, kulatých stolů i workshopů. Mám velkou radost z toho, kolik z vás se aktivně do těchto debat zapojilo. Každý z vás tak svým příspěvkem obohacuje a upřesňuje náš program pro budoucnost, za horizont roku 2030. Za to vám patří velké poděkování!
 
Držme se zkušeností a vytrvejme
Platí stará moudrost, že budoucnost bude taková, jakou si ji sami uděláme. A já nemám v tomto smyslu o budoucnost KDU-ČSL obavu. Síla a vlivy přítomnosti nás ale někdy dokážou vláčet a znejisťovat. Prosím, nepodléhejme tomu a vytrvejme. Nepodléhejme pocitům únavy a znechucení ne snad kvůli nějakému „povinnému optimismu“, ale kvůli naší zkušenosti. Víme přece, že odpovědná a poctivá politika nese plody až po delší době. Víme, že plodná politika není sprint, ale běh na dlouhou trať.
 
Hrozby současnosti
Současná situace není snadná. Pandemie a lockdowny zpřetrhaly mnohé vazby mezinárodního obchodu, ale také pouta mezilidské důvěry. Státní rozpočet je už několik let nastaven na stomiliardové deficity. Ruská agrese na Ukrajině zpochybnila mezinárodní řád a ohrozila evropskou bezpečnost. Inflace způsobuje pokles reálných mezd – i přes jejich poměrně dynamický růst. Do toho řešíme stárnutí populace a s tím spojenou důchodovou reformu, migrační krizi a problémy s životním prostředím. Nestěžuji si, jen popisuji holá fakta.
Navíc máme všehoschopnou opozici, která se rozhodla jít cestou „po nás potopa“. Na jedné straně slibuje vyšší výdaje, na straně druhé slibuje nízké daně. Jeden významný ekonom tento přístup trefně popsal jako rozpočtovou lobotomii. Já takovou politiku dělat neumím a ani nechci. A jsem přesvědčen, že většina z nás to má podobně. Ani v rodinách si nemůžeme dovolit dlouhodobě utrácet více, než si dokážeme vydělat. Nesmíme připustit, abychom přítomnost projedli, a našim dětem a vnoučatům zanechali dluhy a nefungující stát.
 
Do Evropy s profesionály
Na konci května v Paláci Charitas proběhla nominační konference pro evropské volby v roce 2024. Lídrem kandidátní listiny KDU-ČSL byl zvolen současný europoslanec Tomáš Zdechovský, na druhém místě, o pouhý jeden hlas, skončil náměstek jihočeského hejtmana František Talíř a na třetím místě zkušená europoslankyně Michaela Šojdrová. Celkem do primárních voleb vstoupilo jedenáct osobností. Potvrzuji mínění většiny z devadesáti delegátů, že vybírat bylo obtížné i radostné. Kolik zajímavých a profesionálně připravených kandidátů se nabízelo! Měl jsem z našeho vnitrostranického klání skutečnou radost.
 
SPOLU, nebo sami?
Druhou hojně skloňovanou otázkou je forma naší kandidatury. Jsme připraveni na jakoukoli variantu. Do začátku podzimu se rozhodneme, zda budeme i do evropských voleb kandidovat jako koalice SPOLU, nebo zda půjdeme samostatně. Ani jedné varianty se neobávám. V plném proudu jsou také přípravy a vyjednávání pro krajské a senátní volby, které nás čekají na podzim příštího roku. Nebojme se být otevření, zvát na své kandidátky nestranické osobnosti a budovat dlouhodobé spolupracující koalice.
 
Milí čtenáři Nového Hlasu, jak říká jedno švédské přísloví: život bez lásky je jako rok bez léta. A tak vám všem ze srdce přeji pohodové, slunné a klidné léto, které vám přinese radost a sílu do dalších měsíců.
 
Váš Marian Jurečka
předseda KDU-ČSL