KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: Neztrácejme naději, radost a víru v lepší svět
Zpět

NH: Slovo předsedy: Neztrácejme naději, radost a víru v lepší svět

Přidáno 10. 6. 2022

Milí čtenáři Nového Hlasu, sestry a bratři, přátelé lidovecké politiky!
 
Je před prázdninami, kdy si budeme všichni moci odpočinout. Zanedlouho, už 24. září, nás ovšem čekají důležité volby. Je před námi hodně práce, pojďme na to!

Obměněný tým předsednictva
Nejprve mi ale dovolte malé ohlédnutí. Máme za sebou celý proces našich vnitrostranických voleb. Zvolili jste si nové, obměněné či staronové vedení svých místních, okresních a krajských organizací. Pomyslným vrcholem naší stranické demokracie byl dubnový sjezd v Ostravě. Sjezdoví delegáti mě znovu zvolili předsedou strany. Prvním místopředsedou strany se stal Jan Bartošek, místopředsedkyní Šárka Jelínková a dalšími místopředsedy byli zvoleni Tom Philipp, Petr Hladík a Lukáš Curylo. Pevně věřím, že opět vytvoříme kompaktní a výkonný tým lidí, kteří budou táhnout za jeden provaz. Chci poděkovat končícím místopředsedům, kteří pro stranu odvedli velký kus práce.
 
Jak posílit značku KDU-ČSL?
V poslední době se množí diskuse o preferencích jednotlivých stran koalice SPOLU. Někteří mediální analytici nám dokonce radí, aby se KDU-ČSL (i TOP 09) začala více vymezovat vůči koalici SPOLU a klást větší důraz na svou vlastní značku. Rezignovat na budování lidovecké značky se určitě nikdo z nás nechystá. Ba naopak. Podle různých analýz mediálních výstupů je KDU-ČSL nadprůměrně viditelná. Vymezovat se vůči koalici SPOLU by nikomu z nás nic nepřineslo. Jestli něco lidé opravdu nemají rádi, je to rozhádanost a vyvolávání zbytečných konfliktů.
Jsem v KDU-ČSL od svých 18 let a jsem pevně přesvědčen, že naše značka je stabilní. Nepotřebujeme se lacině vymezovat vůči svým koaličním partnerům a dostávat nálepku okopávače kotníků. Takovou politiku dělat nebudu. Všichni jsme přesvědčeni, že KDU-ČSL má na víc. Cesta, jak toho dosáhnout, je ale pouze jedna. Vede přes vlastní zdokonalování, aktivitu, každodenní poctivou práci a zvyšování naší odbornosti. Koalice SPOLU nebyla, není a nebude příčinou našich skutečných či domnělých problémů.
 
Podávejme komunální kandidátky
Mám pro nás všechny jednu radu. Pokud nám naše značka není lhostejná, pak urychleně – pokud jste to tedy dosud neudělali –, sestavte kandidátku KDU-ČSL nebo koaliční kandidátku s lidoveckou účastí. Lhůta pro podání kandidátek na registračních úřadech končí 19. července 2022. Zde se pozná, jak vážně to s budováním značky myslíme.
KDU-ČSL byla vždy stranou starostů a komunálních politiků. To je naše devíza, kterou nám nikdo nesmí vzít. Tady se rozhoduje o naší budoucnosti. I díky tomu jsme se po roce 2010 dokázali vrátit zpátky do Poslanecké sněmovny. Bez komunálu není úspěšné budoucnosti KDU-ČSL!
 
Jsme na straně rodin proti drahotě
Další zkouškou, kterou procházíme a která bude rozhodovat o naší budoucnosti, je otázka zdražování našeho každodenního života. Vyšší ceny zboží, potravin nebo služeb se negativně promítají do naší životní úrovně. Z pozice vlády musíme vyvažovat dvě misky – ovšem stejné váhy. Na jedné straně finančně pomáhat a kompenzovat, na straně druhé nedovolit další velké zadlužování státu. Zadlužovat se nelze donekonečna. Minulá vláda bohužel rozhazovala všem bez ohledu na to, zda to skutečně potřebují nebo ne. Naše politika je jednoznačná. Budeme pomáhat vždy nejvíce a nejdříve těm nejzranitelnějším.
Situace, hlavně v energetice, si ale bude vyžadovat systémové změny. Konkrétní dávky tu tolik nepomohou. Vláda pracuje na vytvoření speciálních energetických tarifů pro plyn a elektřinu. Pomocí nich by stát zastropoval ceny energií pro určitý objem spotřeby. Rozdíl mezi zastropovanými cenami a tržními cenami by pak stát kompenzoval dodavatelům energií. Tyto tarify by byly určené pro většinu obyvatelstva.
 
Vážení členové a přátelé KDU-ČSL! I přes všechny obtíže, kterými si naše společnost prochází, neztrácejme naději, radost a víru v lepší svět.
 
Hezké a poklidné léto, odpočinek a občerstvení Vašich sil ve společnosti Vašich blízkých a přátel i mnoho osobní pohody Vám přeje
 
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL

kategorie Nový hlas