KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: JSME V ROCE, KDY SE BUDE ROZHODOVAT O NAŠÍ BUDOUCNOSTI
Zpět

NH: Slovo předsedy: JSME V ROCE, KDY SE BUDE ROZHODOVAT O NAŠÍ BUDOUCNOSTI

Přidáno 11. 4. 2023
Vážení čtenáři Nového Hlasu, přátelé lidovecké politiky, bratři a sestry!

Rok 2023 začal zostra. Lednová prezidentská kampaň dostala velmi rychle skutečně celonárodní rozměr. Pro většinu obyvatel naší země se volba prezidenta stala tématem číslo jedna. A je tomu tak dobře. I přes některé nechutnosti, podpásové údery a manipulace se z volby hlavy státu stal skutečný svátek demokracie.
Čeká nás prezident usmiřující?

Občané České republiky si nakonec rekordním počtem a většinou 58 % hlasů zvolili prezidenta, který, jak si přejí, bude sjednocovat společnost, důstojně reprezentovat stát doma i v zahraničí, spravovat prezidentský úřad transparentně a civilně a bude důsledně hájit zájmy naší země. Samozřejmé, že ne se všemi názory a návrhy nového prezidenta budeme souhlasit. Koneckonců nebyl stranickým, ale občanským kandidátem. Ale i přes tyto možné rozdíly jsem přesvědčen, že nás čekají roky hledání řešení problémů (místo škodolibého házení klacků pod nohy) a politiky usmiřování (místo umělých konfliktů). Držme novému prezidentu Petru Pavlovi i sobě palce, ať se to podaří.
 
Lidovecké výchovné, bod zlomu

Leden 2023 je důležité datum i z jiného důvodu. Právě od ledna je rodičům (dnes často prarodičům, nejčastěji ženám) vypláceno k důchodu tzv. výchovné. Můžeme ho směle nazvat lidovecké výchovné, protože KDU-ČSL byla důsledná, vytrvalá a vposledku i úspěšná při jeho prosazování. Výchovné, tedy bonus 500 Kč měsíčně za každé vychované dítě ke stávajícímu důchodu, je do jisté míry bodem zlomu. Desítky let se tu liberálové se socialisty hádali o to, jestli má pobíraná penze více či méně odrážet zásluhovost, anebo solidaritu. Je to falešné dilema, myslí-li obě tyto strany zásluhami jen výši příjmu jednotlivců a z toho plynoucí sociální odvody do průběžného důchodového systému. Lidovecké výchovné přichází s jiným, stejně důležitým principem: s oceněním toho, kdo jakou měrou přispěl do budoucího penzijního systému výchovou nové generace. KDU-ČSL je přesvědčena, že důchodový systém je třeba stavět na tom, že nebudeme opomíjet investici rodičů do výchovy svých potomků. A toto přispívání rodičů ve svých důsledcích prosím není nějaká soukromá záležitost. Je to klíčová součást celého sociálního a důchodového systému.
 
Kde bude naše země v roce 2030? (s lidovci)

Zbytek roku 2023 je nevolební. Vedení KDU-ČSL se této skutečnosti rozhodlo využít ke strategické věci: promyslet náš program a ideová východiska naší politiky v perspektivě roku 2030. Kam má směřovat naše země? A čím to může naše lidová a křesťanskodemokratická strana ovlivnit? Jak zlepšit naše vnitřní fungování? Jsme jednou z posledních tradičních stran v politickém spektru a chceme, aby byl slyšet hlas každého lidovce, každé křesťanské demokratky. Ideová a programová debata se vede na schůzích Vašich místních organizací i u kulatých stolů, kolokvií a workshopů odborných skupin v Charitasu. Jsme klidnou silou a chceme našim občanům ukázat, že jejich problémy a přání nás nenechají klidnými. Jinými slovy: víme, jak změnit věci v naší zemi k lepšímu. Sledujte prosím tuto důležitou debatu v Novém HLASu, na www.kdu.cz, sociálních sítích, osobně i online na různých seminářích, které se v prvním pololetí roku 2023 konají.
 
„Ministerstvo budoucnosti“ pro obce, domácnosti i firmy

Děkuji panu prezidentu Pavlovi, že hned první den po složení svého slibu jmenoval Petra Hladíka novým ministrem životního prostředí. Vrátili jsme se tím k respektování naší Ústavy. Rád jsem Petru Hladíkovi ministerstvo předal a věřím, že bude dobrým ministrem. Sdílíme vizi ministerstva životního prostředí jako ministerstva budoucnosti, které je zde pro obce, domácnosti a firmy, aby úspěšně prošly energetickou změnou, která nás čeká. My lidovci k této změně přistupujeme racionálně a bez ideologických brýlí. Na lidové straně jsem si vždycky vážil zdravého rozumu, klidu a pragmatismu, s nímž přistupujeme k řešení problémů. Náš program nehájí něčí partikulární zájmy, ale má na prvním místě vždy zájem celku. Společné dobro nás všech. Tak dnes přistupujeme i k důchodům, jejich zvyšování i celkové reformě. Musíme udržet mezigenerační solidaritu. Senioři si zaslouží ocenění své celoživotní práce a mladí nepotřebují naše rostoucí zadlužení. V této době se rozhoduje o naší budoucnosti. Věřme, že to vše i díky zodpovědné politice KDU-ČSL společně zvládneme.

Prožijte požehnanou dobu velikonoční. Zdař Bůh!

Marian Jurečka
 
kategorie Nový hlas