KDU.breadcrumbs.homeAktuality Lidovecká média Nový hlas Slovo předsedy NH: Slovo předsedy: Nebojíme se dělat správné věci
Zpět

NH: Slovo předsedy: Nebojíme se dělat správné věci

Přidáno 15. 4. 2024
Vážené sestry, vážení bratři,
 
poslední měsíce a roky byly pro nás všechny a naši zemi těžké. Museli jsme se vypořádat s řadou krizových momentů. Všechny jsme ale postupně společně zvládli.
 
Klesající inflace, tři reformní kroky
Ceny energií, potravin a inflace klesají. Naopak nás podle renomovaných ekonomů čeká dlouho očekávané navyšování reálných mezd. Nastávají tedy opět lepší časy pro naše rodiny. Vyplatilo se, že jsme nevyslyšeli volání opozice po bezuzdném rozdávání a dotování cen. Jako lidovci i vláda jsme ukázali, že máme odvahu dělat správné věci, přestože nejsou vždy jen populární.
Neříkám to lehkomyslně. Ostatně na Ministerstvu práce a sociálních věcí děláme tři reformní kroky, které považuji za naprosto klíčové. Je to důchodová reforma, digitalizace a revize sociálních dávek. Revizi jsme oznámili teprve nedávno. Připravovali jsme ji bezmála rok, konzultovali ji s ekonomy, sociology a řadou odborníky na sociální oblast. Cílem největší změny sociálního systému za posledních několik dekád je to, aby jednoduše a rychle dostávali pomoc lidé, kteří ji skutečně potřebují, a nikoli ti, co nemají chuť pracovat a jinak se snažit zlepšit svou situaci, přestože jsou zdraví.
 
 
Sociální podpora ať funguje jako trampolína
Ten, kdo bude chtít dávku a je zdravý, bude pracovat nebo si práci hledat. Jinak mu podporu snížíme. Kdo projeví zájem, tomu pomůžeme práci najít, rekvalifikovat se nebo najdeme alespoň veřejně prospěšnou činnost pro obec. Změníme i systém výpočtu pomoci, aby se už nestalo, že když člověk vydělá pár korun navíc, přijde o podporu úplně nebo se práce ani nevyplatí. Lidovecká politika nikdy nespočívala v neúčelném rozdávání a smíření s tím, že někteří budou jen čekat na peníze bez práce. Sociální politika má fungovat jako pomyslná trampolína. Když se člověk dostane na dno, pomůžeme mu odrazit se nahoru. Musí ale chtít a snažit se.
 
V rámci změn přidáme posuzování kontroly školní docházky dětí žadatelů. Možná vám to přijde přísné, ale v některých vyloučených lokalitách až 20 % dětí nedokončí ani základní školu. To je obrovský počet dětí, které ne vlastní vinou mají velmi těžké se v životě uplatnit. Ne každý musí mít diplom z vysoké školy, ale bez základního vzdělání se dnes člověk neobejde. Bohužel to ale ne všichni rodiče vidí a své děti tím ve výsledku trestají. Dlouhodobé zlepšování sociální práce v terénu pomáhá, ale nestačí to. Proto budeme rodiče motivovat výší podpory posílat děti pravidelně do školy. Neděláme to kvůli tomu, abychom byli zbytečně přísní, ale protože nám jde o lepší život dětí.
 
 
Namísto čtyř dávek jedna
Kromě několika přísnějších pravidel měníme i přístup úřadů k lidem. Dnes se skoro nikdo nevyzná v tom, jaká pomoc existuje, na co má nárok nebo jak o pomoc požádat. Lidé pak zbytečně končí zasypaní haldou formulářů a nevědí, co s tím. To změníme a zjednodušíme. Místo čtyř dávek bude jen jedna. Méně formulářů, méně dohledávání informací, o co požádat, a méně úředníků, kteří musí žádosti zpracovat. V tom nám pomůže, že vše bude možné vyřídit online a zpracování zdigitalizujeme.
Digitalizované ministerstvo je prostě službou hodnou státu v 21. století. Za poslední dva roky to bude několikátý příklad. Nechci se chlubit, ale jsem velmi hrdý na to, jak se povedlo zjednodušit a digitalizovat žádost o rodičovský příspěvek. Stále si živě pamatuji, co musela podstoupit moje žena, když ho vyřizovala před pár lety. Půl dne cestování s kočárkem a nervy, aby měla všechno správně. Dnes to rodiče můžou díky naší práci zvládnout z domova online během pár minut asi na 15 kliknutí. Už přes 23 000 rodičů to zkusilo a v průměru oznámkovali nový systém jedničkou jako ve škole. Jsem opravdu pyšný na to, co se díky IT odborníkům, které jsem na ministerstvo přivedl, povedlo pro rodiče zlepšit!
 
Důchody
Zmínil jsem i důchodovou reformu. Je to krok, kterému se odpovědná vláda nemůže vyhýbat, jinak riskuje, že na důchody za pár let nebude. Je to tvrdé, ale je to tak. Naše lidovecká politika byla vždy o odpovědných rozhodnutích pro naši zemi a budoucí generace. Proto jsme reformu připravili a prosadíme ji. Spolu s reformou sociálních dávek a digitalizací jsou to kroky ne jistě u všech populární, ale jsou potřebné a správné. Opět: my lidovci máme odvahu dělat věci, které jsou správné.
Mnoho práce je ale stále před námi. Uvědomuji si, že kromě velkých reforem jsou i další body našeho programu, které bychom měli prosadit. Mimo jiné větší podpora pracujících rodičů a rodin. Během jara a léta udělám všechno pro to, aby KDU-ČSL ještě důrazněji naplňovala svůj program a očekávání občanů. Zkrátka, aby všichni viděli, že KDU-ČSL je tu pro ně, plní své sliby a díky tomu uspěje ve všech volebních kláních, která nás čekají.
 
Věřím, že se mi to spolu s vámi podaří a splatím tak důvěru, kterou jste ve mne vložili. Ještě jednou děkuji. Zdař Bůh!
 
Marian Jurečka
předseda KDU-ČSL