KDU.breadcrumbs.homeAktuality Lidovecká média Nový hlas Rozhovory NH: Rozhovory - MUDr. Tom Philipp: Uprchlická krize a zdravotnictví
Zpět

NH: Rozhovory - MUDr. Tom Philipp: Uprchlická krize a zdravotnictví

Přidáno 29. 4. 2022
Postarejme se o ženy a děti ukrajinských hrdinů
 
MUDr. Tom Philipp, poslanec KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zdravotnictví Sněmovny a zároveň přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK Fakultní Thomayerovy nemocnice, seznamuje čtenáře Nového HLASu s těmi aspekty uprchlické krize, jež souvisejí se zdravotní péčí. Tom Philipp se nedávno stal předsedou Správní rady VZP. S manželkou Štěpánkou vychoval pět dětí, uvolněné pokoje po nich poskytli nyní manželé Philippovi dvěma maminkám s dospělou a malou dcerou z Ukrajiny.
 
Mají mít běženci z Ukrajiny stejný přístup ke zdravotní péči jako občané ČR?
Ano. Přišly k nám ze dne na den vyhnané ženy a děti a my je hostíme. Manželé a tatínkové těchto dětí dnes na Ukrajině bojují i za nás. Putin může napadnout a bezdůvodně bombardovat města v dalších zemích – a pak se ve stejné situaci jako Ukrajina ocitneme i my. Máme udělat maximum, abychom mužům, kteří tam teď bojují, zachránili jejich ženy a děti, příbuzné. Ty, které mají tito ukrajinští hrdinové rádi.
 
Jak velké náklady na zdravotní péči uprchlíci z Ukrajiny představují? Nejde o enormní náklady. Pro 100 000 uprchlíků to dělá asi 170 milionů Kč měsíčně. Může se to jevit jako vysoká částka, ale z hlediska celkových nákladů na české zdravotnictví – přes 400 miliard korun ročně – to je snesitelné a lze to uhradit.
 
Nemůže docházet ke zneužívání zdravotní péče?
Na každé zneužití si samozřejmě musíme dát pozor. Motivací drtivé většiny těch, kdo z Ukrajiny utekli, ale není kalkul a zisk, nýbrž tlak války. Mnozí sem přišli s batůžkem, v němž mají jeden svetr, dvojí spodní prádlo a jedny boty. Každý ať se podívá do krajských center pomoci. To nejsou vypočítavci, kteří by chtěli vykořisťovat náš zdravotnický systém. Daleko spíš musíme dávat pozor na zdejší ukrajinskou mafii, která dlouhá léta zneužívá prekérního postavení ukrajinských pracovníků. Ty a různé agentury musíme klepnout přes prsty.
 
Jak lidem z Ukrajiny poskytovat efektivně zdravotní péči?
Běžná zdravotní péče se má odehrávat co nejvíc v terénu. Bylo by špatně, kdyby ukrajinští běženci chodili se svými zdravotními problémy do lůžkových zdravotnických zařízení, která jsou určená pro pacienty vyžadující specializovanou či akutní péči. Chci apelovat na praktické lékaře, zejména na praktické lékaře pro děti a dorost, aby otevřeli svá srdce a lidem z Ukrajiny pomohli. Je to práce navíc, ale nacházíme se v opravdu mimořádné situaci.
 
Jsou odůvodněné obavy z infekčních chorob?
Ne. Vyjděme ze situace před válkou, kdy u nás pracovalo zhruba 160 tisíc Ukrajinců a k žádným vážným nákazám nedocházelo. Ano, na Ukrajině se vyskytuje více tuberkulózy, ale tu nechytíte někde v dopravním prostředku. Není to chřipka. Domluvili jsme se s ministrem, aby ČR požádala EU o více vakcín proti běžným nemocem, hlavně pro děti.
 
A co COVID-19?
Vakcín proti covidu máme dost, pro miliony lidí, to zvládneme. COVID nás ale neopustil, jeho výskyt tu a tam stoupne. Pozitivní je, že nepřibývá lidí v nemocnicích, počet pacientů se závažným průběhem dokonce klesá. Už teď se připravujme na podzim a nepodceňme riziko případné vlny COVIDu. Během léta je třeba lidi přesvědčit k očkování. Klíčovou úlohu tu mají praktici: měli by vytipovávat rizikové pacienty, zvát je na kontroly a ptát se na věci týkající se necovidových onemocnění.
kategorie Nový hlas