Zpět

NH: Rozhovory - Ing. Jan Růžička

Přidáno 6. 7. 2024
Pracovat s pokorou a poctivě za všech okolností
 
S Janem Růžičkou o tom, jak dělat politiku na českém severu, o respektu k druhým i odvaze dělat věci nově a o investicích do sociální a zdravotní oblasti.

Jan Růžička (1989), radní Ústeckého kraje pro finance (ODS/KDU-ČSL), zastupitel města Krupka. Absolvoval Českou zemědělskou univerzitu a byl obchodním ředitelem firmy.
 
Jaké byly Vaše komunální a krajské začátky? A jaký vidíte rozdíl mezi komunální a krajskou politikou?
Já jsem paradoxně do krajské politiky vstoupil dříve než do té komunální. V krajských volbách 2020 u nás v Ústeckém kraji jsem byl zvolen zastupitelem a pak i krajským radním pro finance. Až v roce 2022 jsem se stal i zastupitelem města Krupka. Rozdíl mezi krajskou a komunální politikou je především v možnostech a šíři působení: na kraji když pomůžete, děláte dobré věci v celém regionu. V komunální politice to jde jen v okrsku vašeho města, vaší obce.
 
V čem je místní a regionální politika atraktivnější? 
Radní i zastupitel v komunální sféře může pomáhat zlepšovat věci přímo ve městě nebo obci, kde celý život žije se svou rodinou a má s tímto místem spojené zážitky i přátele. Jako radní pro finance Ústeckého kraje vidím nadto nejen do hospodaření, ale i do řady jiných problémů a výzev třeba v oblasti zdravotnictví, sociální péče a školství, a logicky si pak odvodím, kde jsou nejvíce zapotřebí investice. Pozice radního pak je pak výhodou, když chcete pomáhat a něco skutečně zlepšit. 
 
Jak si vysvětlit, že jsme úspěšní a početní v komunále, ale celostátní výsledky za tím pokulhávají?
Že jsou lidovci velmi úspěšní v komunální politice a že ze stran máme skoro nejvíc zastupitelů a starostů a že jsme ve vedení většiny krajů, a zároveň že jsme v celostátní politice pod 5% hranicí, přikládám tomu, že bohužel nedokážeme propagovat to, jak jsme obrovská strana plná pracovitých a poctivých lidí, jimž záleží na tom, aby pomohli uskutečňovat dobré věci ve svém okolí. 
 
Co obnáší práce radního Ústeckého kraje pro finance? Tento kraj je chápán jako „strukturálně postižený“ a pozice „ministra financí“ nebude jistě ani tady populární. Čím se při své práci řídíte?
Být radním pro finance v Ústeckém kraji obnáší po pracovní stránce nutnost nestranně a trpělivě vyslechnout argumenty všech stran před rozhodnutím, kam mají finance směřovat. Dále se snažím nastavovat fungování věcí systémově. A v neposlední řadě je nutné šetřit všude, kde to jde, abychom mohli investovat peníze tam, kde jsou skutečně zapotřebí. Moje osobní zásada je jednoduchá: pracovat, jak nejlépe dovedu, a vše dělat s pokorou a poctivě za všech okolností. 
 
Co se za čtyři roky lidoveckému radnímu pro finance povedlo?
Obrovským úspěchem hned na začátku volebního období byla transformace hospodaření Ústeckého kraje, aby se neutrácelo za nesmysly, ale naopak aby se veškeré volné finanční prostředky dávaly do investic. Ústecký kraj investuje miliardy do škol, nemocnic, domovů seniorů a dalších sociálních zařízení, do silnic, mostů i do zlepšování dopravní obslužnosti.
Za další velký úspěch považuji dohodu na tzv. cash poolingu pro obce a na výhodném zhodnocování finančních prostředků kraje. (Optimalizace úrokových výnosů a nákladů na účtech měst a jejich příspěvkových organizací. Jinak řečenos: chytrá práce s dostupnými financemi na více vlastních účtech. Pozn. redakce.) Loni jsme touto optimalizací pro Ústecký kraj získali čtvrt miliardy a města i obce v našem kraji, která se do cash poolingu zapojila, další desítky milionů korun. 
 
Kde konkrétně pomáhají peníze občanům Ústeckého kraje? Jaké projekty se už dokončily? Které investice jste začali?
Jsem hrdý na to, že se podařilo investovat několik miliard do našich 7 krajských nemocnic. Díky tomu jsme jen v roce 2024 otevřeli novou porodnici v Teplicích. Dále urgentní příjem s operačními sály a jednotkou intenzivní péče v Děčíně a Chomutově, nebo kardiocentrum v Ústí nad Labem. Začali jsme i se stavbou pavilonu péče o matku a dítě v Děčíně. Připravujeme opravu polikliniky v Rumburku, rozšíření urgentního příjmu v Teplicích, stavbu urgentního příjmu v Mostě a Litoměřicích, stavbu pavilonu chirurgických oborů v Chomutově, pavilonu péče o matku a dítě v Ústí nad Labem, porodnici a pavilon následné péče a ARO v Litoměřicích. Dalším dobrým dílem jsou investice v sociální oblasti, kam toho soudruzi z KSČM, kteří spolu s SPD a ČSSD kdysi vedli náš kraj, mnoho nenainvestovali.

Koho považujete za svého nejbližšího spojence?
KDU-ČSL kandidovala u nás v Ústeckém kraji společně s ODS. Moji nejbližší spolupracovníci jsou proto kolegové z ODS, kteří mají v Radě Ústeckého kraje stejnou motivaci jako já: udělat maximum dobrého. 
 
Jak jste spokojen s výsledky své práce, když se ohlédnete? Jel jste spíše v zajetých kolejích, nebo jste se stal průkopníkem nových cest?
Za celé ty čtyři roky, během kterých jsem mohl sloužit obyvatelům Ústeckého kraje, jsem nesmírně vděčný. Osvědčilo se mi pracovat poctivě, naplno a svědomitě. Ke všem lidem ve svém okolí se snažím chovat s úctou a s respektem a zároveň se nebát rozhodnout i velmi náročné věci. Do krajské politiky jsem vstupoval, když mi bylo zrovna jednatřicet let, takže určitě ostatním doporučuji i odvahu a nemít strach razit nové cesty. Dobré věci nevznikají tak, že se držíte starých způsobů, ale spíše naopak: Když se nebojíte vymyslet, prosadit a realizovat věci nově, efektivně a lépe. 

Zaujal mě Váš poctivý lednový komentář k situaci v KDU-ČSL i charakteristika Mariana Jurečky jako ministra zdravých a potřebných kroků. Varoval jste ovšem před polarizací v KDU-ČSL i ve společnosti. Co Vás motivovalo?
V Ústeckém kraji máme řadu sociálních problémů, které často pocházejí z legislativních nedostatků. Daří se tu obchodu s chudobou. Lidé tu berou sociální dávky jako způsob života, a ne jako odrazový můstek pro návrat do práce. To je třeba změnit. Není možné, aby majitelé bytů profitovali na chudobě a beznaději lidí. Zároveň není možné, aby sociální dávky byly životní styl. V tomhle nám Marian musí pomoct, protože jinak bude docházet k ještě větším problémům a pnutím u nás, v Karlovarském, Moravskoslezském kraji a tyto nálady se budou šířit dále. Můj řečnický příspěvek na lednové Celostátní konferenci KDU-ČSL byl o toleranci: o toleranci k jiným názorům, toleranci k bližním. Tomu nás mimochodem učí i Bible. 
 
Kdy se výsledky práce KDU-ČSL na místní úrovni odrazí na našich preferencích?
Příležitostí ke zlepšení je podle mě propagace práce zastupitelů měst, obcí a krajů, a samosebou i poslanců a senátorů. O hlasy také přestaneme přicházet tehdy, když se nebudeme zbytečně vyjadřovat k tématům, u kterých je lepší mlčet. 
 
Proč jste lidovec a co vám na KDU-ČSL přijde dobré?
Jsem lidovec, protože pro mě není lepší strany. Jsme strana bez skandálů. Jsme strana slušných lidí se srdcem na pravém místě, a pokud dáme příležitost mladým a nadějným lidem, budeme tu dalších 100 let.
 
Hodně štěstí ve volbách! Za rozhovor děkuje Pavel Mareš