Nejčastěji kladené dotazy k důchodové reformě zodpovídá Marian Jurečka
✓ Proč jste se do důchodové reformy pustil?
Protože nejsem jen politik, ale hlavně táta. A na budoucnosti dětí záleží rodičům ze všeho nejvíc.
✓ Je na důchodové reformě něco typicky lidovecké?
Asi to, že jsme se nevykašlali na mladé jako vláda před námi.
✓ Neškrtají se teď hlavně věci pro rodiny?
Ne. Lidovcům se přes všechny škrty podařilo uhájit slevu na manželku, nižší DPH na věci důležité pro rodiny. Rozšíříme také zdanění bohatých, protože takový přístup je solidární.
✓ Co vlastně lidi kolem důchodů zajímá nejvíc?
Rozhodně věk odchodu do důchodu. Dnes jsme v důchodu průměrně přes 21 let – a tak to i zůstane. V padesáti se každý z nás dozví přesný věk odchodu do důchodu a ten se mu už nezmění. Vypočítá se na základě vývoje délky dožití nás všech. Budeme vědět, s čím počítat, a systém bude umět sám vyvažovat, aby byl dostatek lidi, kteří jsou aktivní a pracují.
✓ Nesemele nový systém některé lidi?
Každý má jedinečný životní příběh. I nadále budou lidé v určitých profesích chodit do penze dříve. Hasiči, záchranáři, ti, kdo nasazuji své zdraví i život…
✓ Co lidé, kteří začali pracovat třeba v osmnácti?
I na ně reforma pamatuje. Pokud někdo těžce fyzicky pracuje od 18 let, bude moci po 45 letech odejit do předčasného důchodu výhodněji než dnes.
✓ Lidovci říkají, že jsou na straně rodičů. Jak?
Dřív byl rodič trestán v důchodu za to, že se doma věnoval výchově. To skončí. Zavádíme rodičovský vyměřovací základ. Prakticky: rodičům pečujícím o male děti do 4 let se budou počítat odvody, jako by v tu dobu pracovali za průměrnou mzdu v daném roce. Budou-li během výchovy i pracovat, jejich skutečné odvody z práce se připočítají jako bonus. Stát tak ocení výchovu a zároveň bude motivovat k rychlejšímu návratu do práce ty, kteří o to stojí.
✓ Co uděláte s velkými rozdíly v penzích mužů a žen?
Manželé se budou moci dohodnout, že se jejich sociální odvody budou počítat společně a díky tomu pak dostanou i podobný důchod. Ženám, které se zpravidla dožijí vyššího věku než jejich muži, to může pomoci po jejich smrti. Bude to dobrovolné. A hlavně: o sdílení odvodů bude možné požádat i zpětně, při odchodu do důchodu.
✓ Jaké je v reformě nejsociálnější opatření?
Zajistíme lidem minimální zaručený důchod. Kdo odpracuje 35 let a dosáhne důchodového věku, dostane minimálně 20 % průměrné mzdy, přestože jeho odvody mohly byt nižší a na takový důchod by jinak nedosáhl.
✓ V čem je reforma zodpovědná a solidární?
Vracíme se k dřívějšímu způsobu zvyšování důchodů. Inflaci budeme započítávat celou. Růst reálných mezd se do zvýšení důchodů promítne z 1/3. Když nastane vysoká inflace, zavedeme automaticky mimořádný příspěvek, ne v procentech, ale v částce. V případné krizi tak pomůžeme hlavně chudším a zranitelnějším.
✓ Jakou největší nespravedlnost narovnáváte?
Firmy v posledních letech optimalizují náklady. Chtějí platit nízké daně a nutí své zaměstnance pracovat na dohodu o provedení práce nebo jako OSVČ. Je to výhodné jen do chvíle, kdy člověk odejde do důchodu, a zjistí, že firma sice ušetřila na jeho sociálním pojištění, ale on má nízký důchod. Dnes se u nás na dohodách vyplácí skoro 60 mld., odvody se však odvádějí jen ze 2 mld. I když OSVČ odvádějí minimum, dostávají za to 4x vyšší důchod, než který by tomu odpovídal. V rámci reformy zavádíme registraci dohod, která zajistí férové odvody. Povinný minimální vyměřovací základ OSVČ se zvedá z 25 % na 40 %. Zajištěním důstojných důchodů se udrží i celý systém. A to se vyplatí.