KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Obzory NH: Obzory: Se srdcem na pravém místě
Zpět

NH: Obzory: Se srdcem na pravém místě

Přidáno 20. 12. 2021

Proběhlé volby daly lidem velkou naději. Naději, že naše země může být spravována zodpovědně, s vidinou budoucnosti a bez populistických hesel. Tuhle naději držíme v rukou my, křesťanští demokraté, a zavazujeme se k tomu spolu s našimi koaličními partnery.

Byli jsme svědky propadu levice. Do parlamentu se nedostala sociální demokracie a komunisté, tedy strany, které se – minimálně proklamativně – hlásí k nízkopříjmovým skupinám, manuálním profesím a seniorům. V parlamentu tak není reprezentováno téměř půl milionu voličů; po započítání Přísahy se blížíme 700 tisícům hlasů. To je skoro 10 % všech obyvatel starších 18 let nebo čtvrtina všech seniorů starších 65 let.
Těmto lidem se v současném Česku nežije dobře. Nastupující vlna covidu a dramatické pohyby cen energií způsobily, že se jim žije ještě hůř a řada z nich prožije vánoční svátky v nemocnici nebo ve vychladlém bytě.
Co v této situaci dělat? Krásným příkladem sociální citlivosti zkombinované se zodpovědností je Milostivé léto – dluhy se mají platit, přemrštěné odměny exekutorům jsou nemravné. Rychle navrhněme plán cílené podpory chudým lidem, kteří se ocitli vinou pádu dodavatele energií v zoufalství, jak přežijí do dalšího měsíce. Pomoc lidem v nouzi má být rychlá a efektivní – jinak neplní funkci trampolíny. Nezbytné je navrhnout funkční model sociálního bydlení – prostupného a motivačního. Klíčem k vystoupení ze strukturální chudoby je kromě stabilního bydlení i vzdělání – nelze rezignovat na rozdílnou úroveň školství v jednotlivých regionech.
My lidovci jsme se jasně přihlásili k tomu, že nejchudší lidé a nejohroženější skupiny v této chvíli nejsou opuštění. Deklarujeme, že jsme sociálně citlivou stranou, která při vládnutí nedopustí zvětšování společenských rozdílů. Že jsme sociálním svědomím koalice a při hledání úspor a cest ke zvládání státního dluhu to budeme mít neustále na mysli. Máme velkou příležitost korigovat trend zvětšujících se rozdílů mezi regiony a konečně pochopit, že rozevírající se nůžky mezi chudými a zajištěnými vedou z dlouhodobého hlediska pouze ke ztrátám – nejen ekonomickým, ale i politickým.
Mějme v těchto těžkých dobách srdce na pravém místě.

Autorka je radní MČ Brno-střed pro sociální a zdravotní oblast a nově zvolenou poslankyní KDU-ČSL.

kategorie Nový hlas