KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Obzory NH: Obzory: Ideová a programová debata
Zpět

NH: Obzory: Ideová a programová debata

Přidáno 11. 4. 2023
Musí na nás být vidět, proč děláme politiku / Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek za 15 let v politice shromáždil bezmála 30 stran citátů k ideovým základům křesťanské demokracie (pár z nich na téma „Politiku má smysl dělat“ vám přinášíme na této stránce). Exkluzivně pro Nový HLAS napsal i následující text.
Strana našeho typu, klasická nebo tradiční, je v mnohém již rudimentem, přežitkem, vymírajícím druhem hodnotové politiky. Jejím základem byly hodnoty, z kterých vyplýval politický program, z něhož pak v prostoru možného vznikají konkrétní politická rozhodnutí. Nejde tedy jen o to, co konkrétního nabízíme a jak toho dosáhneme, ale také PROČ něco děláme, nebo naopak odmítáme a na základě čeho se rozhodujeme. 

Populistické novotvary, založené výhradně na politickém marketingu, mají ono PROČ vyřešené: jejich cílová skupina „to takto“ cítí, chce „toto“ slyšet, protože „to“ vychází v průzkumech. Mění svá řešení i rétoriku podle nálady společnosti a její poptávky bez ohledu na racionalitu a prospěch celé společnosti. Abychom nedopadli jako ČSSD a KSČM, musíme si toto PROČ, tedy ODKUD a KAM jdeme, stále znovu promýšlet a aktualizovat. 

Nestačí nám politický provoz, schvalování či odmítání zákonů, kritika soupeřů a nabízení řešení. To dělají všichni. My často hovoříme o hodnotách, ale neumíme je definovat, srozumitelně vyjádřit a vysvětlit tak voličům naše důvody. Nebo na sebe pomrkáváme, že přece víme co a jak. To ale nestačí. Naše hodnoty jsou moderní už přes 2000 let, jak vtipně poznamenal jeden náš bratr. 

Musíme si tím ovšem být jisti. Musí to na nás být vidět. Musí to z nás vyzařovat a voliči to z nás musejí cítit. Proto považuji za důležité, abychom v diskusích a při argumentaci uměli ono PROČ využívat a používat. Budeme vnitřně silnější, přesvědčivější a uvěřitelnější. Domnívám se, že bez skutečného vnitřního přesvědčení, autenticity a integrity nemá strana našeho typu šanci dlouhodobě přežít.

Za nejdůležitější ve sbírce citátů, které jsem shromáždil, považuji myšlenky týkající se smyslu, účelu a dobré praxe politiky. Mnozí totiž stále mluví o politice jako o něčem, čím se nechtějí špinit. Tak to ale být nemá. Politika má smysl a má cenu ji dělat.
 
Autor je poslanec a v letech 2010–2019 předseda KDU-ČSL.
---------------------------------------------------------------------------------

5x o politice, zásadách a kompromisech

/ „Politika je základním prostředkem pro utváření lidské pospolitosti a institucí. Když ji ale její činitelé nežijí jako službu, může se stát nástrojem útlaku, sociálního vylučování, nebo dokonce destrukce.“ „Jakákoli moc, která není službou, je jen vlastní egoismus.“ Papež František

/ „Demokracie není jen formou státní, není jen tím, co je napsané v ústavách. Demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost, v lidi.“ T. G. Masaryk v Hovorech Karla Čapka

/ „Není pravda, že člověk zásadový se do politiky nehodí. Stačí, když jeho zásadovost je doplněna trpělivostí, rozmyslem, smyslem pro míru a porozuměním pro druhého. Není pravda, že v politice obstojí jen bezcitný cynik, náfuka, drzoun a hulvát. Ty všechny politika přitahuje. Nakonec v ní ale přeci jen váží víc zdvořilost a vychovanost.“ Václav Havel

/ „Politika se snáší s kompromisem. Nesnáší se s ideologiemi.“ Petr Pithart

/ „Nejvyšší projev svobody je služba druhým a oběť za druhého. Demokracie není – jak hlásali soudruzi – vůle lidu, diktát proletariátu, ale spoluodpovědnost za nejslabšího, za bezmocného, za menšiny.“ Mikuláš Kroupa
 
kategorie Nový hlas