Boj proti rakovině se stal prioritou Evropské komise a hlavním pilířem práce komisařky pro zdraví Stelly Kyriakides. 4. února 2020 odstartovala celoevropská konzultace k dokumentu na toto téma. A evropští lidovci si tento boj berou osobně.
Generální sekretář EPP Antonio López-Istúriz prodělal sám rakovinu. Evropská komisařka Stella Kyriakides si prošla několika recidivami rakoviny prsu. Sestra předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové zemřela na rakovinu v 11 letech. A Manfredu Weberovi z CSU zemřel starší bratr. Rakovina je druhým největším zabijákem v Evropě.
Situace v České republice
Jen v Česku ročně onemocní přes 90 000 lidí a každý čtvrtý nemoci podlehne. Díky prevenci, screeningům a moderním lékům se výrazně prodlužuje doba přežití a kvalita života během léčby. Prognózy u mnoha diagnóz však zůstávají neveselé. V Evropě i v Česku jsou drastické rozdíly v kvalitě péče v jednotlivých zemích a regionech. Onemocnět rakovinou v Lovani nebo Hamburku dává jiné vyhlídky na úroveň péče než v Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem. Lze mluvit o dvojí kvalitě zdravotní péče, a tedy i nerovnosti mezi občany.
Jak dál v boji s rakovinou
Jak dál? Vyplatí se masivní investice do výzkumu, propojování odborníků a pracovišť, budování databází, využívání inovací pro vyrovnávání rozdílů mezi regiony (např. telemedicína). Na okraji zájmu by neměla stát ani psychosociální péče během léčby. V Česku podobně ambiciózní plán boje proti rakovině zatím chybí – a to i přesto, že naše onkologie je pojem. Díky úspěchům léčby se z rakoviny stává spíše chronická nemoc – roste počet osob, kteří se s rakovinou dožijí vyššího věku (v ČR zhruba 500 tisíc lidí) a díky moderním a drahým lékům vedou relativně normální život. To vede k rostoucím nákladům na zdravotní a pojistný systém. Investice do zdravotnictví se ovšem vrací například v úsporách v sociálním systému, kdy pacienti mohou ještě chodit do práce, hlídat vnoučata nebo jinak aktivně nakládat se svým životem.
Zdraví zůstává velkou výzvou pro celý kontinent. K čemu nám bude veškerý ekonomický pokrok nebo bezpečné hranice, když v nich budeme padat jako slabá včelstva na podzim? Boj s rakovinou zahrnuje řadu prioritních oblastí: vzdělávání a prevenci, vědu a výzkum, rozvoj regionů, inovaci, digitalizaci, mezinárodní vztahy, sociální služby, bezpečnost, rodinnou politiku atd.
Václav Pláteník
předseda Mladých lidovců, člen zdravotní komise KDU-ČSL