KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Komentáře NH: Komentář Petra Hladíka: Ekologická vize vlády
Zpět

NH: Komentář Petra Hladíka: Ekologická vize vlády

Přidáno 20. 12. 2021

Našemu týmu v čele s Marianem Jurečkou se při jednáních o nové vládě podařilo pro KDU-ČSL vybojovat tři ministerstva: práce a sociálních věcí, životního prostředí a zemědělství. Je to úspěch, který má hlubokou vnitřní logiku. Před dvěma lety si vedení KDU-ČSL stanovilo jasné hodnotové a programové priority: rodinu, odpovědnost za životní prostředí a demokracie. Kvůli těmto klíčovým hodnotám se angažujeme a v těchto oblastech se nejvíc odráží to, čemu věříme. Tyto hodnoty procházejí všemi oblastmi společenského i politického života a právě v nich nám lidé nejvíc důvěřují.

Vláda Petra Fialy přestane zpochybňovat lidský vliv na klimatickou změnu a bude se snažit hledat realistická řešení. S ohledem na naši prosperitu budeme důsledně chránit přírodu a ovzduší. K úspěchu povede úzká spolupráce mezi ministerstvy životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu. „Green Deal“ je hlavně příležitostí, jak investovat do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření. Čeká nás výrazná modernizace české ekonomiky, která zvýší kvalitu života i životního prostředí. Pozornost zaměříme na větší ochranu vody a vodních zdrojů. Chceme dosáhnout ochrany vody v Ústavě. Viníky ekologických havárií vystavíme větším postihům.

Ochrana životního prostředí má výrazný přesah do zemědělství. Zastropujeme dotace pro největší firmy. Čtvrtina zemědělské půdy se do roku 2030 přesune do režimu ekologického zemědělství. Ukončíme podporu biopaliv 1. generace. Budeme motivovat zemědělce ke zmenšování půdních bloků. Zisky ze státních lesů poputují na obnovu lesních ekosystémů a ochranu vody.

Budoucnost české energetiky je v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Na evropské půdě bude vláda zohledňovat sociální dopady energetické transformace a specifické podmínky České republiky. Uhelné elektrárny budou odstavovány za podmínky zajištění dostatečných záložních kapacit. Zásadní pro udržitelný rozvoj jsou investice do modernizace výrobních systémů.

Do lidoveckého programu pro životní prostředí, připravovaného naší odbornou komisí, od počátku výrazně promlouvala senátorka Anna Hubáčková, nominantka KDU-ČSL na ministerstvo životního prostředí. Jak vidno, KDU-ČSL má řadu kompetentních odborníků a zároveň úspěšných politiků, kteří se mohou stát ministry.

Petr Hladík, místopředseda KDU-ČSL

kategorie Nový hlas