KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Komentáře NH: Komentář Jana Bartoška: Útok Rusů ve Vrběticích
Zpět

NH: Komentář Jana Bartoška: Útok Rusů ve Vrběticích

Přidáno 4. 6. 2021
Kauza Vrbětice začala výbuchem tamních muničních skladů v roce 2014. Pokračovala odhalením podílu Ruska a jeho agentů na explozi a smrtí dvou našich občanů a materiální škody více než za miliardu. Následné vyhoštění diplomatů a narovnání počtu zastoupení na ambasádách v Praze a v Moskvě bylo správným krokem. Podpořily nás i další evropské země. Velká pachuť a podezření zůstávají za prapodivnou cestou vicepremiéra Hamáčka do Moskvy. Toto téma hýbe nejen Českou republikou, naší bezpečností a zahraniční politikou. Kauzu můžeme označit za jednu z největších zahraničněpolitických a bezpečnostních krizí naší samostatné republiky.


Naše země byla považována za bezpečný a prosperující stát. Výroční zprávy Bezpečnostní informační služby opakovaně upozorňovaly na nebezpečné a vlivové aktivity Ruska a Číny na našem území. Ztratili jsme pozornost i schopnost vnímat toto „neviditelné“ nebezpečí. „Vždyť se vlastně nic nedělo...“ Nic? A co aktivity kolem dostavby Dukovan? Co šíření lží a dezinformací na sociálních sítích a kupování si vlivu a kamarádů na našem území? Návratná půjčka za loajalitu. Nastalo procitnutí. Jsme suverénní stát, nemusíme být vůči nikomu v podřízené roli, jak se nám někteří snaží vsugerovat. Máme své zájmy a stojíme si za nimi. Nastal čas vrátit naši zemi „do pořádku“ a dát bezpečnost na první místo. Už žádné výmluvy! Prosperita a bezpečnost musí jít ruku v ruce.

Každá krize odhaluje charaktery. Kdo hájí zájmy své vlasti? A kdo pod různými výmluvami a záminkami nikoli? Politici se nám vybarvují. Postupovala vláda dobře? Dělají nejvyšší ústavní činitelé vše pro to, aby byla tato krize zažehnána? Bohužel jak prezident Zeman, tak ministryně Benešová i další, kdo svými výroky zpochybňují závěry vyšetřování, jen nahrávají ruské propagandě a škodí naší zemi. Státní autority by mohly uklidnit znejistělou veřejnost, jednoznačně podpořit vlastní bezpečnostní instituce i lidi, kteří v nich působí. Nestalo se tak. Bohužel.

Vztahy České republiky a Ruské federace aktuálně klesají pod bod mrazu. Chceme s okolními státy férové vztahy založené na vzájemném respektu a bezpečí. V zájmu Česka ani dalších evropských států není, aby Rusko šlo cestou oligarchizace, popírání práva a vzdalovalo se Evropě. Naší ambicí musí zůstat narovnání vztahů s Ruskem, s těmi, kdo si přejí svobodné a demokratické Rusko. To není možné kvůli Putinovi, jeho režimu a těm, kdo ho podporují. Putinův režim vnímá Česko jako pouhou sféru vlivu a bránu do Evropy pro své zpravodajské aktivity.
V nastávajících volbách půjde o charakter a další směřování Česka. Současná situace není únosná a akceptovatelná! V rámci koalice SPOLU má KDU-ČSL jednoznačně naši národní bezpečnost jako zásadní téma. Současná slabá vláda neřídí ministerstva, nechává prázdnou státní kasu a podkopává důvěryhodnost bezpečnostních služeb. Naše skutečná síla a odolnost prochází velkou zkouškou. Nikoli zvenku, ale zevnitř.

Kdo jsou naši skuteční spojenci a partneři? Jasně říkáme: Severoatlantická obranná aliance (NATO) a Evropská unie. Se státy v těchto uskupeních musíme spolupracovat a ukazovat jim, že i my jejich spojenectví bereme vážně. Patří sem naše alianční závazky a ochota je plnit. Nejde jen o závazky v podobě výdajů na obranu. Budujme ochotně své bezpečnostní kapacity, posilujme kybernetickou bezpečnost i všechny bezpečnostní a ozbrojené složky.

Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu a místopředseda KDU-ČSL
 

Rusko je skutečná hrozba

K útokům ruské GRU na muniční sklady ve Vrběticích se okamžitě vyjádřil Ondřej Benešík, poslanec za Zlínský kraj a předseda Výboru pro evropské záležitosti: „Teroristické útoky nemůžeme tolerovat. Putinovo Rusko není nebezpečím jen na papíře, ale skutečná hrozba, která stojí lidské životy!“ První reakce představitelů našeho státu byla podle Benešíka dobrá a vyhoštění 18 ruských zpravodajských důstojníků správným krokem. Pozitivní je i to, že česká vláda požádala partnery v EU o koordinaci reakcí mj. v očekávání vlny ruských dezinformací: „Kremelská dezinformační scéna se aktivovala za několik desítek minut. Vedle užitečných idiotů má ve svých řadách i profíky.“ V této souvislosti se nemůžeme nezmínit o neblahé roli prezidenta Zemana, který dezinformátory podpořil „zpochybňováním práce zpravodajských služeb a mlžením“. „Žádné překvapení z Hradu,“ glosuje Benešík. A jak zvýšit naši odolnost vůči vnějším i vnitřním bezpečnostním hrozbám? Přečtěte si Benešíkových „5 kroků k odolnějšímu Česku“. (red)
 
 
5 kroků k odolnějšímu Česku
1. Důsledné dodržování zásad právního státu.
2. Lepší koordinace všech složek veřejné správy, vč. vlády a Parlamentu.
3. Lepší využívání spojeneckých vazeb v NATO a EU a dlouhodobě pevná pozice vůči Rusku a Číně.
4. Kvalitní vzdělání a schopnost vyznat se kriticky ve velkém množství informací.
5. Hodnotová zahraniční politika podporující demokracii a lidská práva ve světě.
Česká republika je bezpečnou zemí. Nebojme se!
 
kategorie Nový hlas