KDU.breadcrumbs.homeAktuality Lidovecká média Nový hlas Komentáře NH: Komentář Jana Bartoška: Pravda o Ruské agresi
Zpět

NH: Komentář Jana Bartoška: Pravda o Ruské agresi

Přidáno 29. 4. 2022
Co se stalo?

24. února 2022 vtrhla ruská armáda, aktivně podporovaná Běloruskem, na území suverénní a svobodné Ukrajiny. Ruská federace rozpoutala válku, říká jí ale „speciální vojenská operace k demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“. Umírají při ní nevinní civilisté, včetně žen a dětí. Rusko porušilo mezinárodní právo a dopouští se zločinu proti míru. Ukrajina nemá jaderné zbraně, zato Rusko celému světu vyhrožuje jejich použitím.

Co je cílem Ruska?

Chce dobýt Ukrajinu, sesadit a zajmout její vládu a prezidenta Zelenského, udělat z Ukrajiny svého vazala nebo ruskou provincii. Pokud bude úspěšné, bude chtít tento scénář zopakovat v Moldávii, Gruzii a v pobaltských zemích.

Jak se Rusku vojensky vede?

Ruská armáda nepostupuje tak, jak si naplánovala. Podcenila ukrajinské obránce. Volí špatnou taktiku, nasazuje záklaďáky proti motivovaným ukrajinským obráncům. Státy NATO a EU dodávají Ukrajině zbraně i finance a uvalily na Rusko extrémně tvrdé sankce. Rusko podle všeho není připraveno na dlouhou, finančně náročnou válku. Ukrajinci, kteří statečně bojují a umírají, bojují o svobodu a budoucnost celé Evropy.

Jaké je naše postavení?

Pro Rusko je Česká republika oficiálně nepřátelskou zemí: kvůli naší reakci na teroristický útok ruských tajných agentů ve vojenském skladu ve Vrběticích. Nepřáteli Ruska jsou ale nyní všichni, kdo aktivně pomáhají svobodné Ukrajině. Otázkou není, zda budeme či nebudeme v konfliktu s Ruskem, ale zda zůstaneme svobodnou suverénní zemí, jež si sama rozhoduje o své budoucnosti.

Pomáháme Ukrajině vojensky?

Česko v rámci EU zareagovalo na ruskou agresi rychle. Na žádost ukrajinské vlády jsme zahájili masivní dodávky zbraní a vojenského vybavení za stamiliony korun. Naši vojáci posilují východní křídlo NATO: Pobaltí, Slovensko, Polsko. Uzavřeli jsme Rusku vzdušný prostor a vládní orgány pracují na ekonomických sankcích.

Nezapomíná se při pomoci uprchlíkům na naše občany?

Hlavním úkolem státu je ochrana životů a zdraví občanů ČR. Do Česka přicházejí desetitisíce uprchlíků, převážně žen a dětí. Chceme a dokážeme se o ně postarat, je ale  třeba věci koordinovat, zejména s kraji a obcemi. MPSV přijalo konkrétní opatření na pomoc ukrajinským rodinám, Ministerstvo zemědělství pomáhá uprchlíkům najít práci.

Jaké bezpečnostní otázky jsou nejdůležitější?

Členství v EU a NATO chrání Česko před ruskou agresí. Státní orgány pracují na vymanění se z energetické a surovinové závislosti na Rusku. Pracujeme na bezpečnosti naší země a ochraně životů občanů ČR. Každý z nás musí denně ověřovat informace. Šiřme zprávy z důvěryhodných zdrojů, odmítejme řetězové e-maily, založené na dezinformacích a lžích. Aktivně bojujme proti válečné propagandě Kremlu.
Na závěr – nesnižme se k bezdůvodným postihům Rusů žijících v Česku. Řada z nich s Putinem nesouhlasí. Válka na Ukrajině bude mít dopady. Když budeme mít víru v naše schopnosti a naši zemi, tak vše zvládneme. 
 
 
kategorie Nový hlas