KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Lidovecká média Nový hlas Komentáře NH: Komentář Jana Bartoška: Boj o daňový balíček
Zpět

NH: Komentář Jana Bartoška: Boj o daňový balíček

Přidáno 30. 3. 2021
Každý rok sledujeme diskuse politiků a ekonomů o státním rozpočtu. Deficit plánovaný na rok 2020 byl nepochopitelně podhodnocen o částku 40 miliard. Vpád covidu do našich životů nikomu vytknout nejde, ale špatné ekonomické prognózy vládních finančníků jsou k podivu.
Prognostický šlendrián a vliv covidu na ekonomiku stály za rok 2020 státní kasu celkem bezmála 370 miliard Kč. Plánovaný schodek na rok 2021 je neuvěřitelných 320 miliard a bude se zvyšovat. Co se hodilo, bylo populisticky započítáno, a co ne, zůstalo vedle. Odhad navíc nevycházel z aktuálních prognóz HDP...
 
Aby bylo na dobu po covidu
Už tak rozvířené vody dorazil tzv. daňový balíček. Ten přinesl dvě zásadní změny – zrušení superhrubé mzdy a razantní navýšení slevy na poplatníka. Každé snížení daní je pro občany dobré, ponechá mu více peněz v peněžence. Jenže... Otázkou je také správné načasování. Jsme v krizi zdravotní i ekonomické. Roky kritizované zrušení superhrubé mzdy ano – ale proč právě nyní? A navrhovaná výše slevy na poplatníka? Ta odpovídala spíše rétorice předvolebního roku!
Lidovci ve věci daní chtějí tradičně ponechat více peněz rodinám s dětmi – ale odpovědně, s péčí řádného hospodáře. Odsouhlasené návrhy by byly díru v rozpočtu prohloubily o dalších 130 miliard. Odkud potom brát pro druhý rok s covidem? Boj není zdaleka vyhrán a ekonomika trpí každý den víc a víc.
 
Oprava ze Senátu
Senát bohudík splnil svou roli a úpravami daňového balíčku zachránil rozpočty rodin i financování obcí, měst a krajů. Ty by v opačném případě přišly o 22 miliard na budoucí investice. Díky Senátu došlo k nápravě danění po zrušení superhrubé mzdy, k rozložení zvýšení slevy na poplatníka do dvou po sobě jdoucích let, k zakotvení kompenzací obcím, městům a krajům, když dojde k výpadku jejich financování, atd.
Senát přijal původní lidovecké návrhy. Naší prioritou je chovat se k státním financím odpovědně. Čím větší populistický blahobyt, tím vyšší daňové zatížení pro budoucí generace. Kdy Babiš a Hamáček pochopí, že platí „má dáti, dal“?
Jan Bartošek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
 
kategorie Nový hlas