KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Manfred Weber vyhrál volby EPP v Helsinkách naprosto zaslouženě
Zpět

Manfred Weber vyhrál volby EPP v Helsinkách naprosto zaslouženě

Přidáno 9. 11. 2018
Ilustrační foto
komentář

Novým lídrem, tzv. „Spitzenkandidatem“, evropských lidovců se stal zcela oprávněně Manfred Weber z bavorské CSU. Vyhrál nikoliv proto, že je Němec, ale protože byl prostě lepší. A to v hodně směrech.


Důvod první: Dokázal si dlouhodobě budovat pozici politika, který neupřednostňuje své politické zájmy před dohodou celku. Mohl už na jaře roku 2016 být předsedou Evropského parlamentu. Ale nakonec se rozhodl vsadit na Itala Antonio Tajaniho, který mu jeho podporu ve vyjednávání vrátil jasnou podporou na Spitzenkandidáta. Férovost Webera ocenili podporou i Španělé, Portugalci, Francouzi, Poláci a další delegace.
Důvod druhý. Pokud by totiž Alexander Stubb nebo někdo další opravdu seriózně uvažovali o kandidatuře, nenechali by svou kandidaturu na poslední moment. Weber na své kandidatuře systematicky poslední dva roky pracoval. Jezdil po kampaních, navštěvoval kongresy stran a hovořil se šéfy jednotlivých zemí. To bohužel Stubb neudělal a udělat nemohl. Do září o něm téměř nikdo nic nevěděl.
Důvod třetí. Alex Stubb je určitě přemýšlivý a charismatický politik. Ale například v diskuzích o řešení migrace nebo při diskuzi o potřebných změnách ve fungování EU, mu prostě chyběly zkušenosti. Když Weber mluvil o migraci, tak mluvil o tom, jak ji chce řešit. Nezlehčoval argumentaci států střední a východní Evropy.
Důvod čtvrtý. Řada novinářů psala o tom, že bude hrát při volbách velkou roli, že Weber je větší konzervativec a Stubb větší liberál. To podle mě ale nemělo žádnou roli. Řada kolegů, kteří patří do liberálního křídla EPP, volilo Manfreda Webera. Hlavní důvod byl ten, že Weber prostě působil jako obyčejný chlap, který odpovídal přímo a jasně. Na nic si nehrál, nic nepřeháněl. Mluvil stručně, ale jasně.
Weber má teď šest měsíců na to přesvědčit státy Evropské unie, že bude tvrdý a rozhodný lídr, který umí najít léky na nemoci Evropské unie. Pokud se mu to podaří, bude příští šéf Evropské komise člověk, který bude Čechům rozumět, jako žádný předseda Evropské komise nikdy předtím.
Přeji hezký den a veselou mysl!