KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Babiš je ve střetu zájmů, míní právníci unie
Zpět

Babiš je ve střetu zájmů, míní právníci unie

Přidáno 4. 12. 2018
Ilustrační foto
E15

Česku hrozí, že bude muset vracet dvě miliardy korun z dotací pro zemědělsko-potravinářský holding. Podle premi éra a šéfa ANO jde o pseudokauzu a kampaň. Přerušit veškeré vazby včet ně rodinných příslušníků na Agrofert, vzdát se evropských dotací pro holding nebo rezignovat na post předsedy vlády. To jsou podle europo slanců Tomá še Zdechovského (KDU-ČSL) a Luďka Niedermayera (TOP 09) jediné možnosti, které má šéf ANO Andrej Babiš. Vycházejí z materiál u právní služby E vropské komise, na který upozornily deníky Le Monde a The Guardian.

Ve zprávě komise se píše, že český premiér je ve střetu zájmů. Babiš to vž dy odmítal a i nyní tvrdí, že jde o načasovanou pseudokauzu. „Nejde o nějaké podezření právníků, ale o jejich stanovisko,“ upozornil Zdechovský.

Niedermayer míní, že komise neproplat í Česku nejen nové kohezní a zemědělské dotace pro Agrofert. Ohroženy jsou podl e ně i ty, které společnosti převedené Babišem do s věřenských fondů už obdržely v minulosti, kdy byl ministrem financí.

Vláda vedená přitom samotným Babišem by mohla zažalovat postup komise u Soudního dvora EU v Lucemburku. Není však jisté, zda by měl takový krok odkladný účinek. „Stát musí chtít peníze zpět od firem, a nikoli v je nechat zapl atit daňové poplatníky,“ dodal Niedermayer.

Skutečnost, že má Babiš nadále zájem na ekonomickém úspěchu A grofertu, odpovídá podle právní služby Evropské komise hospodářským zájmům, jak je defi nuje článek 61 nařízení o pravi dlech pro unijní rozpočet.

V článku stojí, že dochází ke střetu zájmů, pokud je „ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám nebo k vůli hospodářským zájmům“. Právníci poukázali i na rodinné důvody, protože Babišova manželka Monika se prostřednict vým s věřenských fondů podílí na činnostech Agrofertu.

Kvůli finanční korekci evropských fondů bude podl e stanoviska komise nutné, aby Česko vrátilo přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu letos vypl aceny. Zkoumány maj í být i dotace, které mu byly přidělené od roku 2013.

„Žádné vyšet řování není. Jsou to nesmysly a jasně jsem řekl, že nejsem ve střetu zájmů a chovám se podle zákona lex Babiš, který opozic e zorganizovala. S věřenské fondy neřídím ani neovládám, “ reagoval Babiš. Podle něj jde o kampaň před volbami do Evropského parlamentu, které se konaj í příští rok v květnu.

kategorie Z médií