KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Výborný: Pokud vláda nepožádá Sněmovnu o důvěru, je na místě vyvolat hlasování o nedůvěře
Zpět

Výborný: Pokud vláda nepožádá Sněmovnu o důvěru, je na místě vyvolat hlasování o nedůvěře

Přidáno 23. 4. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Na úterní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny zkritizoval předseda KDU-ČSL Marek Výborný personální politiku vlády, která by podle něj mohla vést až vyvolání její nedůvěry.

„Po jmenování nových ministrů by vláda měla logicky přijít s žádostí o obnovení důvěry. Pokud tak neučiní, považujeme za logické debatovat o vyvolání nedůvěry této vládě,“ řekl jasně Výborný.  

Šéf lidovců se opět opřel do personálních změn ve vládě. „Minulý týden jsme byli svědky další značné personální rošády ve vládě České republiky. Smrtka na pražském orloji by záviděla, protože tak rychle, jak se mění členové vlády, se nemění pomalu ani apoštolové na orloji. Považujeme to za špatný signál vlády vůči veřejnosti,“ zdůraznil Výborný.

Podle předsedy KDU-ČSL by měla vláda předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o důvěru. „Z našeho pohledu by tento logický krok měli spojit s hlasováním o některém zásadním zákonu, například EET, “ uvedl Výborný.

Výborný na tiskové konferenci také mluvil o nepřehledné situaci, která se týká odstoupení ministra spravedlnosti Kněžínka. Za posledních deset měsíců se na rezortu spravedlnosti vystřídali čtyři ministři. „Vidíme zde velké pochybnosti. Ptáme se na základě čeho, se tato změna uskutečnila,“ dodává Výborný s tím, že KDU-ČSL považuje za důležité, aby pro udržení a jistotu právního státu bylo ministerstvo spravedlnosti skutečně stabilizované. Lidovci se ve spojitosti s nastoupením nového ministra spravedlnosti obávají také tlaku na státní zastupitelství, který se může týkat vyšetřování osobní kauzy premiéra Babiše.

KDU-ČSL naopak nemá problém s novým kandidátem na post ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, kterého považují za většího odborníka než odstupující Martu Novákovou. Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška je dobře, že Nováková skončila. „Ministryně Nováková nevyřešila drahá data a nevyřešila ani další vývoj v otázce výstavby jádra. Neudělala prakticky nic ani v oblasti ochrany investic. Věřím, že nový ministr bude aktivnější a nebude vykazovat ze společného jednání zástupce Tchaj-wanu,“ řekl Bartošek.
 
Naše stanovisko ohledně zdanění finančních náhrad je dlouhodobě jasné

Lidovci budou před hlasováním o církevních restitucích trvat na tom, aby nebyly porušeny principy právního státu. „Pokud bude zdanění schváleno a zákon následně podepíše prezident, tak jsme připraveni se připojit k ústavní stížnosti,“ uvedl předseda.

První předsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková chce apelovat na opoziční poslance, aby si uvědomili, co jejich hlasování může znamenat. „V Senátu bylo zamítnuto hlasování o zdanění církevních restitucí především hlasy senátorů z vládních stran. Byli schopni se na tento problém podívat pohledem ústavnosti, právní předvídatelnosti a stability. Je potřeba, aby se na to opoziční poslanci dívali stejnou optikou a nepřipustili druhou konfiskaci církevního majetku a majetku židovských obcí,“ dodala senátorka.

kategorie Tiskové zprávy