KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Víc zdravotně postižených dosáhne na příspěvek na kompenzační pomůcky
Zpět

Víc zdravotně postižených dosáhne na příspěvek na kompenzační pomůcky

Přidáno 12. 7. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na státní dotaci na takzvané zvláštní pomůcky dosáhne širší okruh postižených lidí. Sněmovna to dnes v poslanecké novele schválila. Změnu zákona připravil poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský s Národní radou osob se zdravotním postižením.

Schválená novela nově umožní 3 skupinám zdravotně postižených čerpat příspěvek na potřebné kompenzační pomůcky jako jsou například nájezdové ližiny, roštová rampa či elektrický skútr. Doposud totiž pacienti s těžkým postižením srdce, závažným onemocněním plic či s těžkým postižením cév dolních končetin byli v tomto ohledu diskriminováni. Mnozí z nich pak byli uvězněni ve zdech svého bytu, protože bez kompenzačních pomůcek nebyli schopni pohybu mimo své obydlí.

Jak řekl hlavní z předkladatelů, poslanec Vít Kaňkovský: "Přijetím této novely napravujeme určitou křivdu k nemalé skupině zdravotně postižených, kteří doposud neměli nárok na příspěvek na pro ně potřebné kompenzační pomůcky. Jsem přesvědčen, že dnešním krokem jim ulehčíme jejich nelehký životní úděl a zlepšíme kvalitu jejich života."

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný k tomu dodal:" Splácíme aspoň částečně dluh, který vůči zdravotně handicapovaným v České republice máme. KDU-ČSL bude v tomto úsilí dále pokračovat, protože například v oblasti zaměstnávání zdravotně postižených máme co napravovat."

kategorie Tiskové zprávy