KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2019 Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL
Zpět

Tisková zpráva poslanců Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Přidáno 20. 12. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Evropský parlament v úterý 17. prosince vedl rozpravu  o střetu zájmů a korupci dotýkající se ochrany finančních zájmů Evropské unie v členských státech. Přestože rozprava byla obecná, nejvíce se během hodinové debaty skloňovalo jméno současného českého premiéra Andreje Babiše. Kromě střetu zájmů proběhla v Evropském parlamentu plenární debata k tématu nové strategie EU v boji proti ženské obřízce, kterou podpořil i europoslanec Tomáš Zdechovský.


Zdechovský: Boj proti ženské obřízce vyhrajeme až při důsledném vymáhání práva

„Mrzačení ženských genitálií je naprosto odporný zločin, zvláště proto, že ženy nenávratně poškodí na celý život a důsledky jsou někdy i fatální. Je neskutečnou ostudou, že přes veškeré dosavadní akční plány a investované miliony EUR, se počet obětí celosvětově zvyšuje a bohužel se ve statisícových počtech objevuje i v EU,“ odsuzuje tyto praktiky europoslanec Zdechovský.
 
„Na rozdíl od většiny kolegů si ale nemyslím, že řešením je ratifikace Istanbulské úmluvy všemi státy EU. Už proto, že podle webu endfgm.eu je nejméně těchto případů v Litvě, Estonsku, v Bulharsku a na Slovensku, kde Úmluva ratifikovaná není. Spíše než k výuce genderových teorií bych proto energii směřoval k tomu, aby bylo důsledně vymáháno právo a byli nekompromisně trestáni ti, kteří tento barbarský zákrok provedou, či si jej objednají pro své dcery a vnučky. Pokud by jim uřízli třeba nohu, také bychom je hned odsoudili za těžké ublížení na zdraví a nehleděli bychom na kulturní specifika!“ říká dále Zdechovský.
 
Šojdrová: Evropská komise dělá jen svou práci, když dohlíží na to, aby evropské prostředky bylo rozdělovány v souladu s pravidly
 
Europoslankyně Michaela Šojdrová vystoupila s příspěvkem, ve které upozornila na to, že podstatná část české veřejnosti se shoduje na tom, že evropské prostředky musí být rozdělovány v souladu s pravidly: „A i proto se lidé opakovaně vydávají do ulic a v rámci iniciativy „Milion chvilek pro demokracii“ požadují demisi premiéra, “řekla na ve Štrasburku Šojdrová a dodala:
 
„Konkrétně jde o to, že je nemravné, aby šéfové vlád měli zisk z evropských dotací pro své firmy. S tím přece nikdo nemůže souhlasit. Proto máme novelu finančního nařízení, podle které je nutno střet zájmů vyloučit. Je mi velmi líto, že nyní jev souvislosti se střetem zájmů premiéra v sázce i dobré jméno České republiky,“ řekla na plénu Šojdrová
 
Evropský parlament bude projednávat střet zájmů premiéra Andreje Babiše a jeho důsledky na plenárním zasedání v lednu 2020.

kategorie Tiskové zprávy