KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Tisková konference KDU-ČSL ke dvojí kvalitě potravin a znovuzavedení pobytů v diagnostických ústavec
Zpět

Tisková konference KDU-ČSL ke dvojí kvalitě potravin a znovuzavedení pobytů v diagnostických ústavech

Přidáno 9. 5. 2019
Tisková zpráva

Na čtvrteční tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny vystoupili předseda lidovců Marek Výborný, senátorka Jaromíra Vítková, bývalý předseda a poslanec Pavel Bělobrádek a europoslankyně Michaela Šojdrová k tématům dvojí kvality potravin a znovuzavedení pobytů v diagnostických ústavech.

„Rád bych připomněl, že máme 9. květen. Je to Den Evropy, v řadě zemích bývá připomínán jako Schumannův den. Je to den, kdy v roce 1950 Robert Schumann zvěrejnil svůj plán na spolupráci evropských zemí. Spolupráci, která přinesla Evropě více 70 let míru. KDU-ČSL je přesvědčena, že pro nás není jiné cesty, než být součástí tohoto evropského projektu,“ řekl na úvod Výborný. 

Senátorka Jaromíra Vítková informovala na tiskové konferenci o novele, která se týká návratu dobrovolných pobytů zpět do zákona. „Dobrovolné pobyty byly v roce 2017 ukončeny, tudíž děti, které měly určité poruchy chování se umísťují přímo do zařízení. Tato zařízení jsou definitivně uzavřením návratu v blízké době do rodiny, kdežto dobrovolný pobyt umožňuje spolupráci diagnostického ústavu s celou rodinou. Rodiče platí jejich dětem pobyt, stravu a případně určité kapesné,“ objasnila Vítková. 

Výborný ji doplnil. „Novela skutečně vychází z odborné debaty s řediteli diagnostických ústavů. Je to krok preventivní, nezatíží státní rozpočet, protože ty pobyty budou hradit zákonní zástupci. Nechceme dostat děti do kriminálu, ale chceme je dostat zpět do rodiny,“ dodal Výborný s tím, že budou lidovci usilovat, aby tato drobná, ale důležitá novela prošla ve zrychleném čtení. 

Pavel Bělobrádek vyzdvihl práci lidovců v minulých letech v otázce dvojí kvality potravin. „Již před pěti lety v rámci kampaně do Evropského parlamentu upozorňovali poslanci za KDU-ČSL na problematiku dvojí kvality potravin. Navíc to byli právě evropští lidovci, kteří přinesli toto téma to Evropského parlamentu. V době, kdy byl ministrem zemědělství Marian Jurečka, tak se podařilo toto téma dostat do agendy Evropské komise. Mohl za to právě i tlak v Evropské radě,“ ocenil snahu Jurečky bývalý předseda lidovců.

Na jeho slova navázala europoslankyně Michaela Šojdrová. „Málokdy se nám podaří přinést z Evropské unie dobrou zprávu, že jsme jako Češi něco prosadili. Evropský parlament v dubnu schválil směrnici, která definitivivně ukončuje dvojí kvalitu potravin. Je to jistota pro spotřebitele a pro občany,“ poznamenala Šojdrová.

Podle Výborného by měla mít Česká republika zastoupení v evropském zemědělském výboru. KDU-ČSL je konstruktivní opozicí, budeme podporovat rychlou implementaci tohoto zákona, aby to bylo ku prospěchu českých občanů. Budeme podporovat i to, aby Česká republika měla zastoupení v evropském zemědělském výboru na půdě Evropského parlamanetu. Vítám inciativu mé kolegyně Michaely Šojdrové, která bude usilovat o členství v tomto klíčovém výboru, dodal na závěr Výborný. 


kategorie Tiskové zprávy