KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Svoboda: Europoslanci schválili ochranu oznamovatelů porušování evropského práva
Zpět

Svoboda: Europoslanci schválili ochranu oznamovatelů porušování evropského práva

Přidáno 18. 4. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Evropský parlament v úterý 16. dubna velkou většinou schválil nová pravidla, podle kterých se zlepší postavení oznamovatelů (whistle-blowerů), kteří upozorní na porušování práva EU. Nové nařízení stanovuje minimální standardy ochrany osob v rámci EU, pokud oznamují porušování práva EU ve veřejném zájmu. Návrh nařízení, na kterém se shodli parlamentní vyjednavači se zástupci členských států, stanovuje pravidla pro vnitřní postupy pro oznamování v široké škále oblastí – od daňových podvodů, praní špinavých peněz, jaderné bezpečnosti, veřejného zdraví až po zadávání veřejných zakázek.

Pro Pavla Svobodu (KDU-ČSL), který v EP předsedá právnímu výboru, je poskytnutí ochrany oznamovatelům, kteří informují o porušování evropského práva, v obecném zájmu. „Musí jít o ochranu vyváženou. Nejde o souboj zájmů zaměstnanců nebo zaměstnavatelů. Jde o další vylepšení právního řádu tak, aby společnost poskytla těm, kteří upozorňují na porušování práva, adekvátní stupeň ochrany,“ řekl Svoboda na plénu Evropského parlamentu.

„Je třeba sjednotit právní úpravu ve všech členských státech EU. Bylo třeba nastavit postupy pro ohlašování, vymezit situace, kdy je možné informovat prostřednictvím médií a zároveň ochránit samotné oznamovatele před odvetou a nenávistnými projevy ze strany zaměstnavatele. Případy, kdy oznamovatelé jednají ve veřejném zájmu, známe dobře i z České republiky, zmiňme případ Ondřeje Závodského. Je dobře, že tito lidé, jejichž osobní odvaha napomáhá k ochraně veřejných financí, budou lépe chráněni zákonem,“ dodává Pavel Svoboda.

Šojdrová: Dvojí kvalita potravin je nekalá praktika

Poslanci Evropského parlamentu schválili (17.4. 2019) nová pravidla ochrany spotřebitelů. Směrnice se jmenuje „Nová politika pro spotřebitele“ a týká se dvojí kvality výrobků a transparentního prostředí pro nákup na internetu. Téma dvojí kvality potravin během parlamentní debaty pochopitelně převážilo. 

„Cesta k výsledné podobě směrnice, kterou máme nyní na stole, byla trnitá a svědčí o tom, že i Česká republika, pokud všichni táhnou za jeden provaz, může v Bruselu leccos dobrého prosadit. Mnohé staré členské státy se ale velmi bránily a výsledný kompromis je zřejmě maximum možného, co šlo uhrát, i proti tlaku velkých potravinářských firem,“ popisuje legislativní proces Michaela Šojdrová.

„Finální kompromis tedy není ideální, ale je to krok správným směrem k zefektivnění boje proti dvojí kvalitě. Především poprvé je dvojí kvalita výslovně uznána jako nekalá praktika. Přínos vidím i v tom, že úprava dvojí kvality není omezena jen na potraviny, ale týká se jakéhokoliv zboží,“ dodává. 

Zdechovský: Lepší ochrana hranic a navracení migrantů
 
Europoslanci odsouhlasili radikální navýšení kapacit Frontexu a nová pravidla pro vydávání víz cestujícím do EU. Ta teď budou zohledňovat, jak třetí země spolupracují s EU při navracení svých občanů, kteří nemají v EU právo pobývat.
 
„Agentura EU pomáhající s ochranou vnějších hranic hraje zásadní roli při zvládání migrace. Nově bude mít k dispozici dalších 10 000 příslušníků pohraniční stráže, kteří budou moci být kdykoliv přivoláni členským státem na pomoc, pokud se na jeho hranicích vytvoří migrační tlak. Tato pohraniční stráž také bude pomáhat zajišťovat návraty ilegálních migrantů, kteří nemají právo na azyl,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se podílel na vzniku legislativy ve výboru řešícím migraci a bezpečnost.
 
Návratů migrantů se týká i nový vízový kodex EU: „Pouze necelých 40 % ilegálních migrantů je navráceno z EU do své země původu, často kvůli neochotě třetích zemí převzít své občany zpět. Díky novému vízovému kodexu pocítí tyto země praktické dopady nedostatečné spolupráce. Jejich občanům totiž bude prodloužena lhůta pro vyřizování žádostí, zkrácena délka platnosti víz nebo navýšen poplatek za víza,“ doplňuje Zdechovský.
 
Díky navracení těch, kdo nemají nárok na mezinárodní ochranu, bude moci EU poskytnout pomoc těm, kdo ji opravdu potřebují.

kategorie Tiskové zprávy