KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Vláda nechce podpořit pracující rodiče s dětmi, komentuje Marek Výborný odmítnutí návrhu na snížení
Zpět

Vláda nechce podpořit pracující rodiče s dětmi, komentuje Marek Výborný odmítnutí návrhu na snížení odvodů

Přidáno 7. 5. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vláda na svém jednání 7. května odmítla návrh na nižší sociální odvody pro pracující rodiče, který podala KDU-ČSL. Lidovci tímto krokem chtěli posílit princip zásluhovosti pracujících rodičů na výchově dětí a zlepšit příjmovou situaci rodin s více dětmi. V neposlední řadě také podpořit zvyšování počtu dětí v rodině, které budou v budoucnu plátci daní a pojistného na důchodové pojištění.

Odmítnutý návrh přitom zpracovala a schválila vláda v předchozím volebním období. Minulá Poslanecká sněmovna jej ale nestihla projednat. Návrh KDU-ČSL aktualizovala o změny v některých souvisejících zákonech. „Návrh je extrémně důležitý - a to vzhledem k tomu, že musíme ocenit pracující rodiče a rodiny s více dětmi. Jde o zásadní krok směrem k fungování a udržitelnosti důchodového systému v České republice," vysvětlil předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

Návrh předpokládá snížení sazby pojistných odvodů pracujících rodičů se 2 dětmi o 1,5 procentního bodu, se 3 dětmi o 4 procentní body. Odvody pro rodiče se 4 a více dětmi by se snížily o 6,5 procentního bodu. „Například při hrubé měsíční mzdě 30 tisíc korun a při péči o 2 děti by se zvýšil čistý příjem rodiče o 5 400 korun ročně,“ dodal Výborný. Při péči o 3 děti by pak zůstalo pracujícím rodičům v peněženkách o 14 tisíc ročně navíc a při péčí o 4 a více dětí o 23 tisíc navíc. „A to už je v rodinném rozpočtu opravdu znát," upozornila první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. „Nejvíce by opatření pomohlo pracujícím rodičům se 3 a více dětmi. Tyto rodiny přitom nyní mají prakticky poloviční příjem na člena domácnosti ve srovnání s bezdětnými se stejným hrubým příjmem. Příčinou jsou právě vysoké odvody pojistného a počet členů rodiny, které ze svého pracovního příjmu musí uživit,“ doplnila. 

Co se týče dopadu na přímý výpadek pojistného, jednalo by se pouze o jedno procento celkových příjmů pojistného, což by stabilitu našeho důchodového systému v žádném případě neohrozilo. Naopak, pracujícím rodičům s více dětmi by peníze navíc pomohly a díky vyšší porodnosti by došlo ke stabilizaci příjmů systému do budoucna. Česká republika má totiž 20 až 25 let na to, aby vychovala dostatečně početnou novou generaci, než bude do penze odcházet ta nejpočetnější - generace tzv. Husákových dětí. Proto je potřeba podpořit především rodiny se 3 a více dětmi, abychom zastavili vymírání naší společnosti. Rodiče by přitom zaměstnavatelům dokládali stejné doklady jako pro daňové slevy na děti. 

kategorie Tiskové zprávy