KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Šojdrová jednala za poslanecký klub ELS o podobě nové Komise
Zpět

Šojdrová jednala za poslanecký klub ELS o podobě nové Komise

Přidáno 20. 9. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), koordinátorka Evropských lidovců ve Výboru pro kulturu a vzdělávání, se v úterý 17.9. sešla s kandidátem na místopředsedu Komise Margaritisem Schinasem, který má mít na starosti vzdělávání, kulturu, sport. V názvu jeho portfolia však žádná z těchto oblastí nefiguruje.

„S Margaritisem Schinasem jsem probrala obavy poslanců poslaneckého klubu Evropské lidové strany, zda bude vzdělávání a kultuře v nové Komisi věnováno dostatek pozornosti. Z chybějícího začlenění těchto oblastí přímo do názvu některého z portfolií nových komisařů to není zcela zřejmé.“
 
„Zatímco spolupráce ve vzdělávání je, troufám si říct, největší úspěch Unie, evropské kulturní dědictví je jedním z hlavních pojítek sjednocené Evropy. Zaslouží si proto uznání přímo v názvu portfolia komisaře, jako tomu bylo doposud,“ uvedla Michaela Šojdrová.
 
V prvním říjnovém týdnu se MargaritisSchinas a Maria Gabriel, která by měla být v nové Komisi pověřena „inovacemi a mládeží“, představí ve Výboru pro kulturu a vzdělávání v rámci slyšení. Kladné stanovisko výboru je podmínkou pro jmenování nové Komise do funkce.
 
Zdechovský: EU bude řešit zabavování majetku křesťanům v Eritrei
 
Vláda v Eritrei se v posledních měsících zaměřila na pronásledovaní křesťanů. V červnu se úřady zmocnily více než 20 katolických nemocnic, aktuálně i jedné katolické školy. Tím porušují nejen právo na svobodu náboženství, ale v konečném důsledku také základní práva všech obyvatel, neboť se jedná o majetek, který slouží těm nejpotřebnějším a nejchudším lidem.
 
Situace nenechala klidným europoslance Tomáše Zdechovského, který se tématem ve světě pronásledovaných křesťanů intenzivně zabývá už druhé období a interpeloval proto Evropskou komisi. „Komisi jsem vyzval, aby situaci křesťanů v Eritrei řešila, protože k tomu má pravomoce a někdy ke zlepšení pomůže už jen její zájem o téma. Tento týden mi odpověděla paní komisařka Mogheriniová a postup tamní vlády poměrně ostře zkritizovala,“ sděluje podrobnosti k odpovědi Zdechovský, kterého potěšilo, že Komise už začala vyjednávat.
 
„Eritrejská vláda se jim prý snažila namluvit, že se jedná o převod správy klinik na Ministerstvo zdravotnictví v souladu s vnitrostátním právem a ne o pokus omezit působení katolické církve. Komise na to ale naštěstí nepřistoupila a požádala o schůzku s eritrejským ministrem zahraničních věcí k dalšímu projednání dané záležitosti,“ říká dále Zdechovský s tím, že v této fázi je důležité zapojení evropské diplomacie do jednání a příslib, že se neoprávněné zabavování majetku ještě bude řešit. „Situaci plánuji dále sledovat a případně pomohu připravit k tématu rezoluci EP, přes níž by se získala větší vyjednávací síla. EU se musí umět za  křesťany postavit!“ uzavírá odhodlaně Zdechovský.

kategorie Tiskové zprávy