KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Návrhy lidovců neprošly
Zpět

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Návrhy lidovců neprošly

Přidáno 5. 12. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vláda s komunisty i s SPD odmítla podpořit jakýkoli návrh opozice. Máme rozpočet spotřeby nikoli budoucnosti, bez vize. Rozpočet, který není přívětivý k rodinám, komentoval po schválení rozpočtu Sněmovnou předseda lidovců Marek Výborný.

Lidovcům neprošel žádný z pozměňovacích návrhů. Vláda spolu s komunisty a SPD smetla návrh poslankyně Pavly Golasowské a poslance Víta Kaňkovského na navýšení financí na sociální služby o 1,5 miliardy korun. Sněmovna také zamítla návrh z dílny KDU-ČSL, ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN dát 5,5 miliardy korun na platy učitelů. „Když se podíváte na kapitolu sociální služby, tak se ji podařilo navýšit, nikoliv však dostatečně. Můžeme opět očekávat na jaře diskuzi o dofinancování sociálních služeb. To nás samozřejmě mrzí, protože to měla být pomoc těm, kteří se sami o sebe nedokážou postarat," řekl na tiskové konferenci po schválení rozpočtu na příští rok Výborný.

Asi to nejsmutnější na tom je, že do státního rozpočtu se počítá s příjmem za prodej hmotných státních rezerv, zvláště kovů. Tyto kovy budeme v budoucnu potřebovat, akorát je budeme nakupovat za mnohem vyšší cenu," řekl předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek, který kritizoval i zamítnutí zřízení takzvaného rozklikávacího rozpočtu ministerstva financí. Ten funguje už v řadě českých měst. „Vláda, zdá se, nemá k tomuto kroku odvahu, bohužel," uvedl Bartošek.

Lidovec Marian Jurečka neuspěl s návrhem na přesun čtyř miliard korun z obsluhy státního dluhu lesníkům na náhrady škod způsobených kůrovcem. Škoda, tuto pomoc lesníci urgentně potřebují," řekl.

kategorie Tiskové zprávy