KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Situace v Sýrii je bezprostřední hrozbou pro celou Evropu, řekl Bartošek
Zpět

Situace v Sýrii je bezprostřední hrozbou pro celou Evropu, řekl Bartošek

Přidáno 15. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Lidovci na úterní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny odsoudili tureckou agresi v Sýrii. KDU-ČSL se také distancovala od dřívějšího postoje premiéra Andreje Babiše, který na konci září vyjádřil podporu tureckému prezidentovi Erdoganovi v otázce výstavby bezpečnostní zóny na severu Sýrie.

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška je důležité znát obsah jednání zemí V4 nebo jednání premiéra Babiše s prezidentem Erdoganem. „Mělo by být zcela jasné, co premiér Babiš dojednal. Je nepřijatelné, aby Česká republika schvalovala či podporovala agresi v Sýrii, která ze strany Turecka v oblasti probíhá“, zdůraznil Bartošek.

„Mantinely v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky neudává Evropská unie, ta pouze udává směr na základě mandátu, který je jí udělen členskými státy“, zmínil poslanec Ondřej Benešík.

 „Zásadní je, že na syrském území jsou zabíjeni civilisti. Situace v Sýrii je bezpečností otázkou pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. Je důležité, aby Česká republika a Evropská unie pracovala na své bezpečnosti, protože to co nastalo v Sýrii, je naprosto nepřijatelné. Takováto situace dokáže destabilizovat celý region, bezprostředním ohrožení je i Evropa“, dodal k celé situaci Bartošek.

Návrh usnesení KDU-ČSL:

  • Poslanecká sněmovna vyzývá předsedu vlády Andreje Babiše, aby na nadcházejícím zasedání Evropské rady požadoval, aby Evropská rada uložila Evropské komisi vypracovat návrh ekonomicko-politických opatření, jejichž cílem bude donutit Turecko k zastavení vojenských operací, které znamenají utrpení civilního obyvatelstva, porušování suverenity cizích států, zvýšení teroristické hrozby ze strany ISIS a v neposlední řadě významnou stimulaci dalších migračních toků do Evropy.

  • Poslanecká sněmovna je názoru, že je nanejvýš žádoucí zasazovat se z pozice předsedy vlády ČR o to, aby orgány Evropské unie koordinovaly toto úsilí s OSN a NATO (a Spojenými státy).

  • Vítá rozhodnutí vlády ČR o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál do Turecka v rámci koordinovaného postupu členských států EU.

  • Poslanecká sněmovna se distancuje od podpory předsedy vlády Andreje Babiše plánu tureckého prezidenta Erdogana na vytvoření tzv. bezpečnostní zóny na severu Sýrie Tureckem.

kategorie Tiskové zprávy