KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí nepodpoří novelu o rozšíření EET ani zákon o léčivech
Zpět

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí nepodpoří novelu o rozšíření EET ani zákon o léčivech

Přidáno 24. 7. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí nepodpoří zákon o léčivech a většina z nich je také proti novele o rozšíření EET.  Předseda Senátorského klubu Petr Šilar vyjádřil na tiskové konferenci také radost z toho, že se bude dnes od 17. hodin projednávat na neveřejném zasedání ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana.

„Jsem rád, že se nám podařilo zařadit na dnešní program jednání ústavní žalobu na pana prezidenta. Všech třináct přítomných senátorů z našeho klubu podepsalo tuto žalobu,“ řekl Šilar. Většina senátorů z klubu KDU-ČSL a nezávislí nepodpoří novelu o rozšíření EET. KDU-ČSL je proti rozšiřování EET bez předchozí podrobné analýzy dopadů první a druhé vlny. 

V případě zákona o léčivech budou lidovečtí senátoři hlasovat proti schválení. „Chceme vrátit zpět do Sněmovny zákon o léčivech. Objevil se v něm na poslední chvíli ve 3. čtení přílepek od poslance Daniela Pawlase (KSČM) týkající se skladu léků, který do toho zákona nepatřil. U přílepku se jedná se o problematiku reexportu léků, výpadků v lékárnách nebo rozprodávání léků, které pak chybí v našich lékárnách, a to nemůže být řešeno tímto přílepkem na poslední chvíli “ zmínil senátor Lumír Kantor. 

Lidovečtí senátoři zítra podpoří navýšení starobních důchodů o 900 korun. „S tím jak rostou mzdy a náklady, tak je určitě nutné přidat seniorům peníze. Co nám na této novele však vadí je, že stále neodstraňuje největší nespravedlnost, a tím jsou nižší důchody žen. Část svého života se věnovaly výchově dětí a teď za to mají nižší důchody. Proto zítra podáme pozměňovací návrh, který prosazuje navýšení 500 korun pro maminky za každé vychované dítě,“ řekla 1. místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková. 

Senát se tradičně také vyjadřuje k Evropské radě, ve které se rozhodovalo na přelomu června a července o obsazení hlavních pozic v klíčových evropských institucích. „Padla pozitivní očekávání od nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Layenové,“ uvedl předseda Výboru pro evropské záležitosti Václav Hampl. Podle lidoveckého senátora pak český premiér přispěl k zablokování jinak poměrně jednotné snahy o uhlíkovou neutralitu EU do roku 2050. „Podal jsem návrh usnesení, že bychom měli snahu se k této výzvě o uhlíkové neutralitě EU do roku 2050 připojit. Senát však tento můj návrh nepřijal,“ dodal na závěr Hampl. 

kategorie Tiskové zprávy