„Jsem rád, že se nám podařilo zařadit na dnešní program jednání ústavní žalobu na pana prezidenta. Všech třináct přítomných senátorů z našeho klubu podepsalo tuto žalobu,“ řekl Šilar. Většina senátorů z klubu KDU-ČSL a nezávislí nepodpoří novelu o rozšíření EET. KDU-ČSL je proti rozšiřování EET bez předchozí podrobné analýzy dopadů první a druhé vlny.
V případě zákona o léčivech budou lidovečtí senátoři hlasovat proti schválení. „Chceme vrátit zpět do Sněmovny zákon o léčivech. Objevil se v něm na poslední chvíli ve 3. čtení přílepek od poslance Daniela Pawlase (KSČM) týkající se skladu léků, který do toho zákona nepatřil. U přílepku se jedná se o problematiku reexportu léků, výpadků v lékárnách nebo rozprodávání léků, které pak chybí v našich lékárnách, a to nemůže být řešeno tímto přílepkem na poslední chvíli “ zmínil senátor Lumír Kantor.
Lidovečtí senátoři zítra podpoří navýšení starobních důchodů o 900 korun. „S tím jak rostou mzdy a náklady, tak je určitě nutné přidat seniorům peníze. Co nám na této novele však vadí je, že stále neodstraňuje největší nespravedlnost, a tím jsou nižší důchody žen. Část svého života se věnovaly výchově dětí a teď za to mají nižší důchody. Proto zítra podáme pozměňovací návrh, který prosazuje navýšení 500 korun pro maminky za každé vychované dítě,“ řekla 1. místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková.
Senát se tradičně také vyjadřuje k Evropské radě, ve které se rozhodovalo na přelomu června a července o obsazení hlavních pozic v klíčových evropských institucích. „Padla pozitivní očekávání od nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Layenové,“ uvedl předseda Výboru pro evropské záležitosti Václav Hampl. Podle lidoveckého senátora pak český premiér přispěl k zablokování jinak poměrně jednotné snahy o uhlíkovou neutralitu EU do roku 2050. „Podal jsem návrh usnesení, že bychom měli snahu se k této výzvě o uhlíkové neutralitě EU do roku 2050 připojit. Senát však tento můj návrh nepřijal,“ dodal na závěr Hampl.