KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Senátoři vrátili Sněmovně vládní daňový balíček
Zpět

Senátoři vrátili Sněmovně vládní daňový balíček

Přidáno 4. 12. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Senát se na své 13. schůzi, která se konala 4. prosince, postavil proti vládní snaze zvýšit daně. Daňový balíček se tak vrací do Sněmovny s pozměňovacími návrhy. „Podrobili jsme jednotlivé body tohoto balíčku ostré kritice. Balíček je pro nás v této podobě nepřijatelný,“ vysvětlil pozici klubu KDU-ČSL a nezávislí jeho předseda Petr Šilar. „Přijali jsme zásadní pozměňovací návrhy, kterými chceme upozornit hlavně na nesystémové body,“ řekl Šilar.

Senátoři se postavili především proti vládní snaze o zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí a podpořili také úpravy ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Sněmovna tak má podle Šilara druhou možnost k odstranění zbytečných poplatků. „Proč chce Babišova vláda zvýšit lidem poplatek za vklad do katastru na dvojnásobek? Jaký to má smysl? Balíček vracíme Sněmovně a apelujeme na zdravý rozum a rozpočtovou odpovědnost vládních poslanců,“ vyzval Šilar.
 
Dalším bodem, který Senát projednal, byl návrh zákona, kterým se mění zákon o státní sociální podpoře. Také zde senátoři vrátili tisk do Sněmovny. „KDU-ČSL oceňuje rodiče za výchovu dětí, proto samozřejmě souhlasíme s navýšením rodičovského příspěvku o oněch 80 tisíc korun. Ovšem měřme všem stejně. Náš klub hlasoval pro to, aby se rozšířil okruh osob příjemců rodičovského příspěvku o všechny rodiče, kteří mají dítě do 4 let věku,“ shrnula postoj klubu jeho místopředsedkyně Šárka Jelínková, která je zároveň i 1. místopředsedkyní strany.
 
„Vláda sice zvyšuje rodičovský příspěvek, ale nemají na něj dosáhnout všechny rodiny, což není spravedlivé,“ vysvětlila Jelínková, která zároveň zformulovala pozměňovací návrh, který byl přijat plénem Senátu. Podle návrhu mají na vyšší příspěvek dosáhnout skutečně všechny rodiny s dětmi do 4 let. Sněmovní verze přitom počítá s tím, že více peněz dostanou jen rodiny, které příspěvek stále aktivně pobírají. O osudu normy rozhodne opět Sněmovna.
 
Senát dále projednal poslanecký návrh novely o svátcích. V čele navrhovatelů je poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola. „Chceme, aby 21. srpen byl památným dnem obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Je to významný moment našich moderních dějin,“ sdělila senátorka Jaromíra Vítková, členka senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva. Podle ní je důležité, aby se okupace připomínala jako událost, která zmařila naději našich občanů na lepší společenské a politické uspořádání.

kategorie Tiskové zprávy