KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Senát se věnoval boji s kůrovcem a politickým trafikám
Zpět

Senát se věnoval boji s kůrovcem a politickým trafikám

Přidáno 31. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Na 12. schůzi Senátu projednali senátorky a senátoři celkem 29 bodů. Jedním z klíčových tisků byla novelizace lesního zákona. Předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar upozornil, že se jedná o velmi složitou problematiku. „Je potřeba se zabývat koncepcí hospodářské politiky v našich lesích. Nesmíme ohrozit příspěvky majitelům lesů, proto v našem klubu převládl názor zákon schválit ve znění zaslaném Poslaneckou sněmovnou,“ vysvětlil Šilar.

Zároveň však upozornil na to, že aktuálně projednávaný návrh státního rozpočtu nepočítá s náklady na školy po kůrovci. „Celkové škody mohou dosahovat dnes již více než 30 miliard Kč a z vlády dosud směrem k lesákům zaznívají jen velmi mlhavé přísliby,“ varuje Šilar.
 
Senátoři také vrátili do sněmovny předlohu proti takzvaným trafikám. Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí většinově sice smysl tohoto zákona vítají, upozornili však na některá jeho úskalí. „Určitě je správné bojovat proti přidělování politických trafik, ovšem způsob, kterým to chce činit tento zákon, není zcela bezchybný,“ řekla senátorka Anna Hubáčková. Pokud by totiž zákon vstoupil v platnost, tak by fakticky vylučoval odborníky, kteří působí v soukromé sféře ve vysokých manažerských pozicích. Ustanovení tak diskvalifikuje mnoho lidí už při podání přihlášky. 
 
Senátorský klub je dále většinově zajedno v tom, že by neměla být přijala novela Ústavy, konkrétně Listiny základních práv a svobod, která by měla výslovně obsahovat právo bránit sebe i jiné se zbraní. Tento návrh prosazuje v Senátu skupina senátorů v čele s ODS, podle klubu KDU-ČSL a nezávislí by však šlo o nesystémovou změnu. „KDU-ČSL chtěla do Ústavy zakotvit ochranu vody, ale nedokázali jsme to prosadit. Pokud ale tohle neprošlo, tak nevidím důvod, proč bychom měli do Ústavy dávat právo na kulku. Na druhou stranu jde o natolik složitou problematiku, že je důležité posoudit argumenty pro i proti,“ popsala senátorka Anna Hubáčková převládající názor v klubu. Tisk byl nakonec přikázán výborům Senátu k dalšímu projednávání.
 
Předseda klubu KDU-ČSL Petr Šilar také na brífinku klubu ještě jednou zdůraznil, že role ústavní pojistky a obranáře demokracie se Senát ujal velmi hlasitě při zrušení zdanění náhrad církvím. Žaloba 42 senátorek a senátorů byla úspěšná a inicioval ji právě senátorský klub KDU-ČSL. „Je to porušení ústavního práva, kdy stát mění smlouvu, kterou dříve podepsal. Za to, že prošla, děkuji všem, kdo na ní pracoval a podpořil ji,“ sdělil Šilar.

kategorie Tiskové zprávy