KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Senát přijal rychlejší oddlužení pro dětské dlužníky
Zpět

Senát přijal rychlejší oddlužení pro dětské dlužníky

Přidáno 15. 8. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Senát schválil změnu zákona o pozemních komunikacích, která počítá s tím, že řidiči od roku 2021 již nebudou nalepovat na čelní skla svých vozů dálniční známky. Nahradí je elektronické dálniční známky, které si budeme moci koupit prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Zpravodajem tohoto tisku byl senátor František Bradáč: „Je už na čase, aby stávající kupóny byly nahrazeny modernějším způsobem. Tento nový systém navíc umožní i to, že před koncem zpoplatnění časového období bude řidič upozorněn, aby si uhradil další poplatek,” popsal podstatu novely Bradáč.

Všichni senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí také podpořili rychlejší oddlužení dětských dlužníků. „Touto novelou insolvenčního zákona, jejímž spolupředkladatelem je i předseda strany Marek Výborný, umožňujeme rychlé oddlužení osob, jejichž dvě třetiny dluhů vznikly před nabytím 18. roku života. Je nutné, aby tito lidé nevstupovali do dospělého života s tímto břemenem a aby měli možnost se rychle oddlužit,” vysvětluje první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Senát dále přijal také dvě významné novely zákonů, které mají pomoci lidem s postižením. Tou první je novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou do Senátu přišel obhájit předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. „Novela vznikala za spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením. Chceme rozšířit skupinu osob, které budou moci dostat kompenzační pomůcky jako nájezdové ližiny, roštové rampy nebo elektrické skútry. Konkrétně se jedná o skupinu osob s těžkým postižením srdce, o pacienty se závažným plicním onemocněním a osoby s těžkým postižením cév dolních končetin,” sdělil Bartošek.

Druhá novela se týká zákona o nelékařských zdravotnických povoláních a zavádí novou profesi terapeuta nervových poruch. Předkladateli tohoto návrhu byli i senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí Miluše Horská a Lumír Kantor. „Nová profese má přesah i do školství a sociálních služeb. Potřebujeme ji, abychom lépe zvládali inkluzi a abychom zajistili lepší dostupnost a péči pro děti i dospělé s duševním onemocněním včetně autismu,” shrnuje smysl novely Miluše Horská. Tato senátní novela nyní putuje k projednání do Sněmovny.
Senát také přijal z iniciativy senátora Pavla Fischera usnesení, ve kterém reaguje na kybernetické útoky z poslední doby. Senátorky a senátoři v něm kritizují vládu za to, že v plánovaném rozpočtu finančně podceňuje oblast obrany a vyzývají ji k tomu, aby finance na obranu navýšila.

kategorie Tiskové zprávy