KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 S roztroušenou sklerózou se dá žít slušný a aktivní život, řekl Bělobrádek ke Světovému dni roztrouš
Zpět

S roztroušenou sklerózou se dá žít slušný a aktivní život, řekl Bělobrádek ke Světovému dni roztroušené sklerózy

Přidáno 29. 5. 2019
Tisková zpráva

Poslanec Pavel Bělobrádek uvedl na tiskové konfereci ke Světovému dni roztroušené sklerózy, který se uskuteční 30. května, že i s touto diagnózou se dá žít slušný život. Podle něj by lidé trpící touto nemocí neměli propadat depresím a trudomyslným myšlenkám a naopak by se měli snažit o aktivní styl života. 

Bývalý předseda KDU-ČSL, který sám trpí už 18 let roztroušenou sklerózou, se snaží o společenskou osvětu této choroby. V boji s roztroušenou sklerózou je optimistický, protože oblast medicíny postupuje rychle dopředu. „Je důležité si připomínat pacienty, rodiny a ty, kteří se o ně starají. Musíme si uvědomit, že tito lidé žijí a pracují mezi námi. Proto jsem rád, že jsme se tu sešli, protože zdravotníci, neziskový sektor i pacienti potřebují spolupracovat a potřebují podporu veřejnosti,“ řekl na úvod Bělobrádek, který poděkoval všem, jenž se zapojili zelenou barvu, ať už stužkou, nebo zeleným oblečením. Neopomněl zmínit i instituce a města, která se rozsvítí zítra na zeleno. 

Jan Mareš, vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění ve Fakultní nemocnici Olomouc, popsal průběh choroby. „Jedná se o chorobu centrálního nervového systému, mozku a míchy. Dochází k degeneraci mozkového systému, která se projevuje poruchou motoriky, zraku a dalších částí. Onemocnění se nejčastěji vyskytuje mezi 20. až 30. rokem životem,“ dodal profesor Mareš s tím, že dnes už je k dispozici moderní biologická léčba, která má efekt na stabilizaci v časných fázích nemoci, protože potlačuje zánět. V současné době existuje i moderní lék, který stabilizuje nemoc v primární fázi.

Na tiskové konferenci vystoupila i Jiřina Landová z Unie ROSKA, která pomáhá právě lidem s roztrošenou sklerózou. „Mladí lidé s touto diagnózou mohou dnes žít plnohodnotý život, mohou sportovat, žít rodinný život. Ale samozřejmě mají problémy a omezení. Snažíme se pomáhat pacientům, kteří potřebují pomoc od státu. Rešíme problémy s přístupem příspěvku na auto, na schodišťovou sedačku, kdy tito pacienti nemají hybnost ve všech čtyřech končetinách. A bohužel posudkový lékaři pacienty s roztrošenou sklerózou a dalšími pacienty s neurologickými onemocněními nemají kam zaškatulkovat, proto mají s těmito příspěvky problém a my se snažíme jim v tomhle pomoci,“ řekl Landová s tím, že cílem Světového den roztroušené sklerózy je informovat o nemoci a podporovat národní a celosvětové hnutí a lidi s touto diagnózou.

Roztroušenou sklerózu si člověk sám nezpůsobí, je to onemocnění na celý život a pacientů přibývá. Vznikají centra pro vysoce stabilizovanou péči, které jsou personálně, finančně i technicky zajištěné. Ke vzniku těchto center přispěl i nemalou měrou český registr pacientů s roztroušenou sklerózou ReMus. Víme, že práceschopných je 75 procent léčených, které máme v registru s roztroušenou sklerózou, takže je vidět, že se společnosti vyplatí investovat nemalé finanční prostředky do léčby těchto pacientů, protože oni to svou prací vrátí společnosti,“ řekla projektová ředitelka registru ReMus Jana Vojáčková. 

kategorie Tiskové zprávy