KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Předseda lidovců Marek Výborný navštívil Vysočinu
Zpět

Předseda lidovců Marek Výborný navštívil Vysočinu

Přidáno 8. 11. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

V rámci podzimních výjezdů po krajích navštívil předseda lidovců Marek Výborný ve čtvrtek 7. listopadu Vysočinu. Lidovci přišli v červnu s návrhem na ústavní ochranu vody a na konci srpna spustili také petici na podporu zmíněného návrhu. A právě voda byla hlavním tématem Výborného návštěvy Vysočiny.

Návštěva kraje začala v Třebíči, kde se předseda setkal s předsedkyní okresního lidoveckého výboru Marií Dudíkovou a místostarostou Třebíče Pavlem Janatou. U společného oběda řešili otázky týkající se služeb sociální péče, nezaměstnanosti či bydlení pro mladé rodiny. Tedy problémy, které se vztahují nejen k Třebíčsku, ale také k celé republice.

Následoval přejezd do nedalekých Heraltic a prohlídka vodárny s výkladem Marty Bojkové, pracovnice VAK Třebíč. Vodárenský objekt Heraltice je jedním ze třech zdrojů pitné vody v Třebíči a může se pyšnit nejkvalitnější vodou, protože se jedná o podzemní vodu s vysokou biologickou hodnotou.

Předseda Výborný zakončil den na Vysočině v Dolní Cerekvi. Městys Dolní Cerekev společně s okolními obcemi řeší problém ohledně vybudování jaderného úložiště. Správa úložišť radioaktivních odpadů vybrala oblast Hrádku jako místo pro ukládání jaderného odpadu. Tato oblast se ovšem nachází na evropském rozvodí a pitnou vodou zásobuje nejen okolní obce, ale také Jihlavu, Prahu a velkou část Středočeského kraje. Na dolnocerekevském úřadu se předseda sešel se starostou Zdeňkem Dvořákem, společným zástupcem okolních obcí Lubošem Klimentem a s krajskými zastupiteli za KDU-ČSL.

,,Chceme udělat jedinou věc, a to rozšířit ústavu o čtyři slova, že se chrání navíc i vodní zdroje a půda. Pokud by to v ústavě bylo, vytvoří se určité mantinely a v okamžiku, kdy poté bude posuzován veřejný zájem, tak automaticky z ústavy bude vyšším veřejným zájmem ochrana vody než stavba úložiště,‘‘ uvedl Marek Výborný. Výsledkem setkání je naplánování semináře o ochraně vody a půdy v celé České republice, který se uskuteční během jarních dnů 2020 v prostorách Poslanecké sněmovny.

kategorie Tiskové zprávy