KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Poslanci navštívili Jihlavsko, tématem byl kůrovec, sociální služby i zaměstnanost
Zpět

Poslanci navštívili Jihlavsko, tématem byl kůrovec, sociální služby i zaměstnanost

Přidáno 17. 9. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Jihlavsko – V rámci svých pravidelných výjezdních zasedání tentokrát lidovečtí poslanci zavítali na dva dny na Jihlavsko. Začínali v pondělí 16. září v Telči, kde je přivítal místostarosta „unescového“ města Pavel Komín, předsedkyně MAS Marie Prknová a starosta Černíče Štěpán Komárek.

Při neformálním obědě se rozproudila čilá diskuse hlavně nad kůrovcem a mysliveckým zákonem. Padaly návrhy mj. na sjednocení a zjednodušení podpor hlavně pro malé vlastníky lesa nebo na zavedení plošných dotací dle výměry, jaké mají zemědělci. Přítomní se shodli na tom, že klíčové bude snažit se zadržet vodu v krajině, protože vysušené holiny dál negativně ovlivní mikroklima.

Poté se skupinka přesunula do místní orlovny, která se nyní opravuje. Místostarosta Komín vyzdvihl velký podíl brigádnických prací i dohodu na tom, že na novém topení se budou rovnou měrou podílet Jednota Orel i město. Zpestřením programu byla prohlídka místního minipivovaru, na který stavebník Pavel Trojan přebudoval opuštěnou mlékárnu. Účastníci si přiťukli „Lékárníkovou jedenáctkou na stojáka“.

Další zastávkou byla Jihlava. Tam se poslanců ujal Jiří Vondráček, ředitel Stříbrných teras, domova seniorů, který byl vybudován jako soukromé zařízení a pomalu přechází do majetku města. „Po všech stránkách jsem tu spokojena,“ svěřila se návštěvníkům jedna z obyvatelek domova, paní Aloisie, a nabídla jim čerstvou bábovku. Ředitele instituce se 75 klienty v průměrném věku 86 let trápí hlavně pokrytecký způsob navyšování mezd v sektoru nebo chybějící pečovatelská služba o víkendech.  

V krajském městě program vyvrcholil besedou se členy a příznivci strany. Poslanci čelili mj. dotazům na evropskou směrnici o zbraních, na postup ve volbách 2021, na zadržování vody v krajině, maturitu z matematiky, sociální služby či na to, zda se mění přístup KDU-ČSL k A. Babišovi po zastavení stíhání. „Klíčové je pro nás spíš teď to, že vláda nepředkládá zásadní potřebné reformy a podporují ji komunisté. My hlavně potřebujeme připravit se na volby 2021 a sjednotit náš program kolem tématu rodiny,“ uvedl předseda Marek Výborný.

Druhý den se odehrál v bydlišti poslance Víta Kaňkovského, v Třešti. Na přítomné čekala prohlídka oděvního družstva Vývoj. Zástupci vedení Radek Chládek a Vítězslav Šalanda nadnesli téma zaměstnanosti, např. problém se zaměstnáním cizinců a s nedostatkem kvalifikovaných řemeslných profesí. Podle nich problém vězí už v učňovském školství, které neřeší stát ani kraj. Kritizovali i neuvážené navyšování minimální mzdy, která českým podnikům snižuje konkurenceschopnost.

Starosta Třeště Vladislav Hynk na závěr účastníky výjezdu provedl zdejší vyhlášenou expozicí betlémů. Ze své pozice starosty „dvojkové“ obce velký problém vidí ve snaze státu brát takto velkým obcím další a další úřady – takže dnes už v Třešti není možné vyřídit občanku a po centralizaci finančních úřadů hrozí i odchod stavebních úřadů.

kategorie Tiskové zprávy