KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Odmítnutí zdanění restitucí, uspořádání po tvrdém brexitu nebo nečinnost prezidenta ČR jako hlavní t
Zpět

Odmítnutí zdanění restitucí, uspořádání po tvrdém brexitu nebo nečinnost prezidenta ČR jako hlavní témata 6. schůze Senátu

Přidáno 27. 2. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Zdanění restitucí je pro senátory KDU-ČSL a nezávislé naprosto neakceptovatelné. „Toto je velký zásah do právní jistoty. Jak pak máme věřit státu, který sám neplní dohody?“ ptá se předseda klubu Petr Šilar. Navíc považuje za naprosto nemístné, aby komunisté, kteří církvím majetek sebrali, teď podmiňovali podporu vládě podmínkou, že se zdaní restituce. „Měli by v sobě nalézt aspoň trochu studu,“ dodává s povzdechem Šilar. Klub KDU-ČSL je v Senátu vůdčí silou, která odmítá zdanění a již nyní pracuje na podání k Ústavnímu soudu. Senát zdanění zamítl, norma se tak vrací do Sněmovny.


Senát dále řešil problematiku nadcházejícího Brexitu. „Schválili jsme českou a podpořili unijní legislativu pro případ tzv. tvrdého brexitu. Opatření to jsou nicméně jen dočasná a dílčí. Prioritou proto zůstává, aby dlouhodobé a komplexní uspořádání našich vztahů bylo dohodnuto co nejdříve a ku prospěchu naší země, Evropské unie i Spojeného království,“ vysvětlil senátor Václav Hampl, předseda Výboru pro záležitosti EU.

Senát také schválil usnesení senátora Hampla, který poukázal na to, že prezident republiky již více než 1,5 roku nepředložil Senátu návrh kandidáta na člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. „Vyzvali jsme prezidenta, aby dbal nejen svých pravomocí, ale i povinností, které mu ukládá právní řád České republiky. Povinnosti se mají plnit, prezidenta nevyjímaje,“ uvedl senátor Václav Hampl.


kategorie Tiskové zprávy