KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Návrh omezit slevy na manželku? Je to útok na rodiny, říká Šárka Jelínková z KDU-ČSL
Zpět

Návrh omezit slevy na manželku? Je to útok na rodiny, říká Šárka Jelínková z KDU-ČSL

Přidáno 3. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

KDU-ČSL jednoznačně nesouhlasí s návrhem ministryně práce a sociálních věcí zrušit daňové zvýhodnění na manželku či manžela, kteří nevydělávají. „Je to útok na rodiny," říká první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. „Tento nápad maximálně sebere rodinám jejich vydělané peníze. Trestat manželský pár za to, jak si svobodně rozdělí výdělečnou činnost a práci v rodině by bylo diskriminační a v rozporu se vzájemnou vyživovací povinností," doplňuje.

Odebrání slevy by přitom obzvláště citlivě postihlo ty manželské páry, kdy jeden z nich ještě studuje, je zdravotně postižený nebo nezaměstnaný, má nízký příjem z důvodu zkráceného úvazku, pracuje na statku svého manžela nebo zůstal po rodičovské déle doma s dětmi. Všechny tyto případy nelze stanovit vyčerpávajícím výčtem, a proto je zákon naprosto správně neomezuje. KDU-ČSL chce naopak posílit slevy na manželku například tím, že studující by ji mohli čerpat i jako daňový bonus. Navíc dlouhodobě prosazuje dobrovolné společné zdanění manželů.

„Vládní trend zacházení s penězi daňových poplatníků se mi zdá velmi nešťastný - sebrat peníze a ty vyplatit v mnohdy nesmyslných dávkách," komentuje návrh omezit daňové zvýhodnění předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek. U návrhu se podle něj jednoduše vychází z omezené logiky, že stát daňovými slevami na protějšek bez příjmu ze zaměstnání podporuje lenost. Mnohdy jsou ale důvody zcela jiné - například jde o maminky s více dětmi v domácnosti, péče o rodinného příslušníka bez pobírání příspěvku nebo se jedná o už zmíněné drobné zemědělce.

K návrhu ministryně práce a sociálních věcí se vyjádřil i europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský: „Je to naprostý nesmysl a ubohost poškozující ženy v domácnostech. Možná kdyby vláda tolik nevyhazovala za nesmysly, nemusela by šetřit na rodinách. Stát by se měl snažit lidem nechat co nejvíce peněz, ne je ve všem zdanit."

kategorie Tiskové zprávy