KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Michaela Šojdrová a Marek Výborný požádali ministra vnitra o schůzku ve věci nedoprovázených dětí v
Zpět

Michaela Šojdrová a Marek Výborný požádali ministra vnitra o schůzku ve věci nedoprovázených dětí v Řecku

Přidáno 7. 11. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Europoslankyně Michaela Šojdrová  společně s předsedou KDU-ČSL Markem Výborným chtějí vyzvat ministra vnitra, aby reagoval na oficiální  výzvu nové řecké vlády, aby Česká republika přijala nedoprovázené dětí z řeckých uprchlických táborů.

„Řecká vláda v minulých měsících opakovaně vyzvala členské státy, aby přijaly nedoprovázené děti, které žijí v nevyhovujících až tristních podmínkách v uprchlických táborech. V dopise, který byl zaslaný českému ministrovi vnitra v září 2019 Řekové navrhují i  konkrétní počty dětí, které by jednotlivé státy mohly být schopné přijmout.  České republice navrhují přijmout 40 dětí,“ vysvětluje Šojdrová.
 
Čísla vycházejí proporčně z počtu obyvatel jednotlivých zemí a počtu žádostí o azyl v roce 2019.
 
„Je už na českém ministerstvu vnitra, aby si určilo pravidla a podmínky, za jakých děti přijme. Apel řecké vlády nicméně nelze ignorovat. Solidární a bezpečné přijetí by mohlo odvrátit i pokutu plynoucí z žaloby za nedodržení kvót,“
dodává Marek Výborný.
 
V září 2018 Michaela Šojdrová představila iniciativu na přijetí nedoprovázených dětí, které při útěku před válečným konfliktem uvízly v uprchlických zařízeních v Řecku.
 
„Řecko  jsem několikrát navštívila a jsem v kontaktu s řeckými úřady i mezinárodními institucemi, které nedoprovázené děti v řeckých uprchlických zařízeních mají na starosti. Chci ministrovi vnitra nabídnout pomoc s komunikaci s řeckými úřady i s  realizací pomoci nedoprovázeným dětem,“ dodává Šojdrová.

kategorie Tiskové zprávy